Posiedzenie Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego oraz Edukacji Prawnej
17.07.2020
Dziś, 17 lipca br., odbyło się trzecie posiedzenie Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego oraz Edukacji Prawnej, poświęcone potrzebom osób z niepełnosprawnościami oraz funkcjonowaniu tego wsparcia podczas epidemii. W posiedzeniu wziął udział Wiceminister Sprawiedliwości dr Marcin Romanowski.
- Pandemia spowodowała konieczność dostosowania systemu nieodpłatnej pomocy do nowych warunków. Osoby potrzebujące – w szczególności osoby starsze i te z niepełnosprawnościami – nie pozostają w tym trudnym czasie bez pomocy – zapewnił wiceminister Romanowski, który otworzył posiedzenie w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości.
By zachować bezpieczeństwo w warunkach epidemii, spotkanie odbywało się zarówno w samym budynku Ministerstwa, jak i za pośrednictwem telekonferencji. Uczestniczyli w nim: przedstawiciel Prezydenta RP, przedstawiciele Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Rady Radów Prawnych oraz reprezentanci organizacji pozarządowych i administracji rządowej, a także gość specjalny - Tomasz Piesiecki – współpracownik Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej w Kancelarii Prezydenta RP.
Wiceminister Marcin Romanowski podkreślił, że Ministerstwo Sprawiedliwości wdrożyło szereg rozwiązań, które spowodowały, że - mimo ograniczeń w fizycznym przemieszczaniu się oraz innych wymogów zapewnienia bezpieczeństwa w czasie epidemii – nieodpłatna pomoc była i jest udzielana bez zakłóceń, głównie za pomocą środków porozumiewania się na odległość, czyli przez telefon i poprzez użycie komunikatorów internetowych.
Podczas obrad na wniosek przedstawiciela Kancelarii Prezydenta Zofii Romaszewskiej – poruszono kwestię dalszej promocji i ułatwień w dostępie osób z niepełnosprawnościami i osób starszych do różnych form nieodpłatnej pomocy. Swoimi pomysłami na poprawę dostępności pomocy prawnej dla tych osób podzielił się z członkami rady Tomasz Piesiecki.
Podczas posiedzenia podkreślono także znaczenie systemu nieodpłatnej pomocy w szczególności w trakcie obecnej epidemii, ale i po jej zakończeniu. Rada określiła również obszary swej aktywności i stojące przed nią najważniejsze zadania na najbliższe miesiące.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości