Posiedzenie Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości
23.09.2020
– Z danych nadsyłanych przez sądy wynika, że nawet w czasie pandemii wzrasta liczba spraw kierowanych do rozwiązania w drodze mediacji. To sukces i zasługa wszystkich osób zaangażowanych w promocję mediacji, i za to dzisiaj Państwu dziękuję – mówił wiceminister Marcin Romanowski podczas 6. Posiedzenia IV Kadencji Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości. Spotkanie odbyło się dziś (23 września br.) w Ministerstwie Sprawiedliwości. Ze względu na sytuację epidemiologiczną oraz w trosce o bezpieczeństwo uczestników posiedzenie odbyło się w formie hybrydowej – stacjonarnie i online.
Członkami Rady są m.in. przedstawiciele sądów, Pracodawców RP, Krajowej Rady Notarialnej, Naczelnej Rady Adwokackiej i zawodowi mediatorzy, którzy zajęli się dziś wypracowaniem kierunków działań Rady oraz poszczególnych Grup Roboczych. Podczas dyskusji zauważyli, że popularność metod ADR rośnie, a sama mediacja jest ważnym narzędziem przybliżającym obywatelom wymiar sprawiedliwości. W spotkaniu wziął gościnny udział Prezes Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieście dr Krzysztof Kurosz. Sędzia przedstawił prezentację zatytułowaną „Budynek Sądu – przestrzeń dla obywatela. Kolejny krok na drodze instytucjonalizacji mediacji w praktyce orzeczniczej polskich sądów w niektórych typach spraw”.
– Naszym celem jest dalsze zwiększenie liczby spraw kierowanych do mediacji, dlatego szukamy nowych inicjatyw, sposobów i rozwiązań. Wzrost ten odnotowano m.in. w raporcie Europejskiej Komisji ds. Efektywności Wymiaru Sprawiedliwości (CEPEJ) – zwrócił uwagę minister Romanowski.
Wiceminister Romanowski mówił również o rozstrzygnięciu cieszącego się ogromnym zainteresowaniem konkursu na plakat promujący Międzynarodowy Dzień Mediacji 2020. Poinformował również, że w ciągu ostatnich tygodni kontynuowano prace nad wnioskiem
o dofinansowanie projektu zatytułowanego „Upowszechnienie alternatywnych metod rozwiązywania sporów poprzez podniesienie kompetencji mediatorów, utworzenie Krajowego Rejestru Mediatorów (KRM) oraz działania informacyjne”.
– Po podpisaniu umowy planujemy organizację konferencji poświęconej promocji projektu oraz podsumowaniu przebiegu Międzynarodowego Dnia Mediacji w Polsce – zapowiedział wiceminister Romanowski.
Członkowie Rady omówili również propozycje przyjęcia nowych standardów szkoleń mediatorów, a także propozycje zmian legislacyjnych, które mogłyby wpłynąć na zwiększenie liczby spraw kierowanych do mediacji. Zauważyli także, że stan pandemii wpłynął na rozwój e-mediacji.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości