Powodzenie lekcji online w Ministerstwie Sprawiedliwości
29.06.2020
Popularne wśród młodzieży spotkania w Ministerstwie Sprawiedliwości z powodu epidemii wirusa COVID-19 w ostatnich miesiącach prowadziliśmy online. Lekcje te zyskały nową, interesującą formę. Ich uczestnicy nadal mogli zdobywać wiedzę na temat rozwiązywania problemów prawnych czy funkcjonowania administracji.
Uczniowie szkół podstawowych online brali udział w „Przygodach z Paragrafem – inaczej niż zwykle”, poświęconych m.in. ustrojowi politycznemu kraju, trójpodziałowi władzy oraz pracy administracji rządowej. Do uczniów szkół średnich skierowany był projekt, który zatytułowaliśmy „Problemy prawa? - prosta sprawa”. Tu w przystępny sposób przedstawialiśmy im np. działanie polskiego sądownictwa, podstawy prawa karnego czy prawa rodzinnego. Na każdej lekcji na uczestników zajęć czekała ciekawa prezentacja, ułatwiająca zapamiętywanie podstawowych pojęć, które pojawiały się w czasie „przygody z prawem”.
W „Lekcjach online”, które trwały kilka tygodni, wzięło udział ponad 350 uczniów, a już po trzech dniach od otwarcia rejestracji klas chętnych do udziału w nich, wszystkie terminy w naszym projekcie „Problemy prawa? - prosta sprawa” zostały zarezerwowane.
Co najważniejsze, młodzież wysoko oceniała zajęcia i atmosferę, w jakiej zdobywała wiedzę. Regularnie docierały do nas komentarze zadowolonych uczniów chwalących przygotowanie prowadzących lekcje oraz użyteczność informacji, które zdobyli. Uczniom szczególnie podobała się możliwość zadawania pytań, klarowność przekazywanej wiedzy i ciekawostki towarzyszące ćwiczeniom, w jakich mogli brać udział.
Młodsi uczniowie, którzy skorzystali z lekcji online mogli poznać podstawy ustroju RP, mieli też szansę na swobodny i bezpośredni kontakt z prowadzącym zajęcia. Nowa formuła „Lekcji online”, przeplatana ciekawostkami, wzbogacała prezentowany materiał.
W tym roku szkolnym zakończyliśmy już spotkania z uczniami. Dziękujemy za tak liczny udział w naszych propozycjach.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości