Powołanie Członków Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego
04.04.2024
Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, na wniosek Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara, po zasięgnięciu opinii profesora Włodzimierza Wróbla – Przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego powołał dziś (4 kwietnia 2024 r.) członków Komisji.
Nominacje z rąk Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego odebrali:
1. Profesor doktor habilitowany Paweł Wiliński;
2. Doktor habilitowana Agnieszka Barczak-Oplustil;
3. Doktor Ewa Dawidziuk;
4. Doktor Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska;
5. Profesor doktor habilitowany Jacek Giezek;
6. Profesor doktor habilitowany Jerzy Lachowski;
7. Doktor Michał Laskowski;
8. Profesor doktor habilitowany Jarosław Majewski;
9. Profesor doktor habilitowany Andrzej Sakowicz;
10. Profesor doktor habilitowana Olga Sitarz;
11. Profesor doktor habilitowany Sławomir Steinborn;
12. Prokurator Janusz Śliwa;
13. Profesor doktor habilitowana Małgorzata Wąsek-Wiaderek.
- To dla mnie zaszczyt, że mogę dziś inaugurować prace Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, która po ośmiu latach wraca do Ministerstwa Sprawiedliwości - zwrócił się do powołanych minister Adam Bodnar.
Jak podkreślił, prawo, w tym prawo karne nie może być tworzone bez udziału ekspertów, bo wówczas przy opracowywaniu regulacji powstaje ryzyko wpływów politycznych.
- Dziś musimy mierzyć się ze zjawiskiem populizmu prawnego, który szkodzi sprawiedliwości. Dlatego liczę na Państwa zaangażowanie i aktywny udział w naprawie państwa poprzez naprawę prawa karnego – dodał szef resortu.
W ocenie ministra najpilniejsze zadania w zakresie prawa karnego to audyt stanu Kodeksu Karnego, uporządkowanie i zwiększenie dostępu do ochrony cywilno-prawnej, a także wsparcie prawne dla ofiar wojny na Ukrainie i możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności karnej zbrodniarzy wojennych.
Podczas uroczystości głos zabrał również przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego profesor Włodzimierz Wróbel.
- Komisję tworzą najwybitniejsi eksperci, co daje szansę na tworzenie racjonalnego prawa karnego - ocenił profesor Wróbel. - Pojawienie się na nowo Komisji Kodyfikacyjnych (w tym naszej) tworzy przestrzeń na dyskusje, w których będą liczyć się argumenty a nie emocje – dodał przewodniczący.
Jak zaznaczył profesor Wróbel, skład komisji będzie poszerzony oraz będzie ulegał zmianom, a jej prace będą prowadzone całkowicie transparentnie. Po uroczystości wręczenia powołań odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji.
Poprzednia Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego zakończyła prace w 2016 roku. Powołanie jej na nowo, po ośmioletniej przerwie, usprawni proces legislacyjny oraz przyczyni się do harmonizacji prawa polskiego z prawem europejskim.
W kompetencjach KKPK będzie opracowaniem regulacji z zakresu szeroko rozumianego prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego, prawa karnego skarbowego oraz prawa o wykroczeniach. Ponadto w obszar kompetencji KKPK wejdą również liczne ustawy okołokodeksowe dotyczące spraw karnoprawnych, jak np. ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości