W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powołanie członków Zespołu doradczego przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw Prawa Unii Europejskiej

07.10.2024

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar wręczył dziś (7.10.2024) akty powołania członkom Zespołu do spraw Prawa Unii Europejskiej. Powołanie Zespołu ma związek ze zbliżającą się prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar wręczył dziś (7.10.2024) akty powołania członkom Zespołu do spraw Prawa Unii Europejskiej.


W skład 15-osobowego Zespołu doradczego do spraw Prawa Unii Europejskiej weszli:
1. Prof. Stanisław Biernat – przewodniczący zespołu;

2. Prof. dr hab. Dorota Pudzianowska – zastępczyni przewodniczącego zespołu;

3. Prof. Maciej Bernatt;

4. Prof. dr hab. Katarzyna Bilewska;

5. Prof. dr hab. Monika Domańska;

6. Prof. Agnieszka Grzelak;

7. Prof. dr hab. Tomasz Siemiątkowski;

8. Dr Daniela Wybrańczyk;

9. Prof. Mirosław Wyrzykowski;

10. Prof. dr hab. Anna Zawidzka-Łojek;

11. Prof. Jan Barcz;

12. Prof. Marek Kolasiński;

13. Dr Łukasz Szoszkiewicz;

14. Prof. Maciej Taborowski;

15. Prof. Władysław Czapliński.
 

– Pamiętam, kiedy Polska po raz pierwszy prowadziła prezydencję, staraliśmy się udowodnić, że na to zasługujemy, że jesteśmy pełnoprawnym państwem członkowskim Unii Europejskiej – mówił podczas uroczystości Minister Sprawiedliwości.

Jak podkreślił szef resortu, dziś Polska nie musi niczego udowadniać, natomiast musi odzyskać zaufanie.
– To zaufanie wynika nie tylko z budowania praworządności, ale również z faktu, że jako silny członek Unii Europejskiej jesteśmy krajem, który inicjuje odpowiednie procesy i potrafi skutecznie realizować wyznaczone cele – podkreślił minister.

Polska po raz pierwszy prezydencję w Radzie UE sprawowała w II połowie 2011 r. i wraz z Danią i Cyprem tworzyła trio prezydencji. Po raz kolejny przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej obejmie w I połowie 2025 r.

Priorytetami Polskiej prezydencji będą m.in. sprawy bezpieczeństwa, w tym w obszarze wymiaru sprawiedliwości, a także zakończenie negocjacji nad projektem dyrektywy w sprawie zwalczania korupcji oraz projektem dyrektywy w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar. Innym ważnym celem jest również wzmocnienie odporności systemów wymiaru sprawiedliwości w państwach członkowskich oraz podkreślenie roli społeczeństwa obywatelskiego w ochronie praworządności.

{"register":{"columns":[]}}