W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powołanie dr hab. Renaty Szczepanik na redaktorkę naczelną kwartalnika Probacja

13.01.2025

W siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości odbyło się posiedzenie Rady Programowo-Naukowej kwartalnika „Probacja”. W wydarzeniu uczestniczyła Maria Ejchart, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, oraz liczni członkowie Rady Programowo-Naukowej i przedstawiciele Ministerstwa.

Posiedzenie Rady Programowo-Naukowej czasopisma „Probacja'' z udziałem Wiceministry Marii Ejchart

Najważniejszym punktem spotkania (10 stycznia 2025 r.)  było uroczyste wręczenie aktu powołania na stanowisko Redaktorki Naczelnej kwartalnika „Probacja” dr hab. Renacie Szczepanik, prof. Uniwersytetu Łódzkiego. Akt powołania przekazała osobiście Minister Ejchart, która podkreśliła znaczenie tego wydarzenia.

- Powołanie dr hab. Renaty Szczepanik na stanowisko Redaktorki Naczelnej kwartalnika Probacja to ważny krok w rozwoju tego periodyku. Wierzę, że pod jej kierownictwem czasopismo stanie się silnym głosem w dyskusji o probacji, resocjalizacji i zapobieganiu przestępczości. To wyjątkowe forum wymiany myśli i doświadczeń łączące naukę z praktyką wymiaru sprawiedliwości. – powiedziała wiceministra Maria Ejchart.

Dr hab. Renata Szczepanik jest uznaną ekspertką w dziedzinie pedagogiki resocjalizacyjnej i kryminologii. Pracuje jako profesor w Katedrze Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacji na Wydziale Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego. Jest autorką innowacyjnej koncepcji karier instytucjonalnych recydywistów oraz licznych publikacji dotyczących strategii przetrwania w więzieniu, readaptacji społecznej oraz problemów bezdomności młodzieży. Należy do Polskiego Towarzystwa Kryminologicznego im. Stanisława Batawii i pełni funkcję sekretarzyni Sekcji Pedagogiki Resocjalizacyjnej przy Komitecie Nauk Pedagogicznych PAN.

Uczestnicy spotkania

Spotkanie, prowadzone przez Przewodniczącego Rady Programowo-Naukowej prof. dr. hab. Piotra Stępniaka, zgromadziło liczne grono ekspertów, w tym członków Rady Programowo-Naukowej w składzie:

  • dr hab. Agnieszka Lewicka-Zelent, prof. UMCS,
  • dr hab. Aldona Nawój-Śleszyński, prof. UŁ,
  • dr hab. Olga Sitarz, prof. UŚ,
  • dr Monika Badowska-Hodyr, UR,
  • dr hab. Tomasz Kalisz, prof. UWr,
  • dr hab. Krzysztof Sawicki, prof. UwB,
  • dr hab. Szymon Tarapata, UJ.

Ministerstwo Sprawiedliwości reprezentowali:

  • Tomasz Kozłowski – Zastępca Dyrektora DWOiP, p.o. Redaktora Naczelnego kwartalnika „Probacja” w okresie od 3 kwietnia do 31 grudnia 2024 r.,
  • Rafał Narloch – Zastępca Dyrektora DWOiP,
  • Magdalena Woźniak – Sekretarz Redakcji kwartalnika „Probacja”,
  • dr Mirosław Mielczarek – Główny Wizytator DWOiP, Zastępca Sekretarza Redakcji kwartalnika „Probacja”.

W posiedzeniu uczestniczył także Przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów, Pan Dariusz Palmirski.

Nowa perspektywa dla kwartalnika „Probacja”

Powołanie nowej Redaktorki Naczelnej to kluczowy krok w dalszym rozwoju kwartalnika „Probacja”, który od 15 lat odgrywa ważną rolę w promowaniu probacji jako alternatywy wobec pozbawienia wolności. Od niedawna czasopismo funkcjonuje na nowych zasadach określonych zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z 28 marca 2024 r., które wprowadziło zmiany organizacyjne i poszerzyło zakres tematyczny periodyku. Obecnie czasopismo skupia się na problematyce systemu probacji, przeciwdziałania przestępczości, resocjalizacji oraz readaptacji społecznej.

Ministerstwo Sprawiedliwości wyraziło nadzieję, że kwartalnik „Probacja” nadal będzie cieszył się uznaniem wśród praktyków i naukowców, a dzięki wsparciu Rady Programowo-Naukowej będzie systematycznie podnosić swoją merytoryczną wartość.

Zachęta do współpracy

Zapraszamy przedstawicieli świata nauki i praktyki do zgłaszania tekstów na łamy kwartalnika „Probacja”. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie czasopisma: https://probacja.com/ Publikacje w kwartalniku są punktowane (100 pkt), co czyni go prestiżowym forum wymiany myśli i doświadczeń w zakresie probacji oraz resocjalizacji.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}