W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powołanie przewodniczącej Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego

15.05.2024

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar powołał (14 maja 2024 r.) dr hab. Magdalenę Szafranek na przewodniczącą Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego. Głównym zadaniem Komisji jest opracowywanie projektów aktów normatywnych o podstawowym znaczeniu dla prawa rodzinnego i opiekuńczego.

Powołanie dr hab. Magdaleny Szafranek na przewodniczącą Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego będzie przygotowywać rozwiązania legislacyjne w sferze, między innymi, praw i ochrony dziecka, relacji między małżonkami oraz władzy rodzicielskiej. W skład Komisji wejdą zarówno osoby z bogatym doświadczeniem akademickim, jak i eksperci wyróżniający się wiedzą praktyczną z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego. Jej członkowie będą także wspierać Ministra Sprawiedliwości w procesie legislacyjnym, opiniując przesłane do oceny projekty aktów prawnych oraz zlecając przygotowanie konkretnej ustawy przedstawicielom nauki i praktyki prawniczej.

Dr hab. Magdalena Szafranek pracuje w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Z wykształcenia jest socjolożką i prawniczką. Jej badania dotyczą polityki społecznej, problematyki wspierania dziecka i rodziny w środowisku lokalnym oraz współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych na rzecz dobra najmłodszych. Jest także członkinią Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce oraz Rady Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych i Sędziów Pokoju.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego stanowi nowe rozwiązanie w polskim porządku prawnym. Została ona powołana rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 marca 2024 r. Oprócz prac analityczno-koncepcyjnych Komisja będzie także uwzględniać zadania wynikające z potrzeby harmonizacji prawa polskiego z prawem Unii Europejskiej.

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}