Profesor Włodzimierz Wróbel Przewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego
27.03.2024
Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar nominował dzisiaj (27 marca br.) prof. Włodzimierza Wróbla na Przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego.
Włodzimierz Wróbel jest prawnikiem, profesorem nauk społecznych i nauczycielem akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest autorem książek, artykułów i współautorem licznych publikacji z zakresu prawa karnego. Od 2011 r. jest sędzią Izby Karnej Sądu Najwyższego, a od 2019 r. pełni funkcję kierownika Katedry Prawa Karnego UJ. W 2020 r. został wyróżniony przez Fundację Court Watch Polska tytułem „Obywatelskiego Sędziego Roku”.
Do zadań Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego należy opracowanie regulacji z zakresu szeroko rozumianego prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego, prawa karnego skarbowego oraz prawa o wykroczeniach. Ponadto w obszar kompetencji KKPK wejdą ustawy okołokodeksowe dotyczące spraw karnoprawnych, jak np. ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary.
Obie komisje funkcjonowały przez ponad 20 lat, odgrywając istotne role w opiniowaniu i opracowywaniu projektów aktów prawnych. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro rozwiązał Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego 17 grudnia 2015 r., a Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego 11 stycznia 2016 r.
5 marca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekty Ministra Sprawiedliwości, które wznawiają ich działalność oraz powołują Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury oraz Komisję Kodyfikacyjną Prawa Rodzinnego.
W każdej z czterech komisji zasiadać będą wybitni przedstawiciele środowiska akademickiego oraz eksperci mający znaczne doświadczenie z zakresu odpowiedniej dziedziny prawa.
Komisje stanowią nawiązanie do dziedzictwa prawnego II RP – w okresie dwudziestolecia międzywojennego funkcjonowała Komisja Kodyfikacyjna Rzeczypospolitej Polskiej. Była to instytucja istotna dla odradzającego się państwa polskiego, która miała za zadanie usystematyzować i ujednolicić przepisy prawne obowiązujące w różnych zaborach.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości