Projekt Krajowy Rejestr Mediatorów
- Archiwum
- Stan realizacji projektu
- Wydarzenia i inicjatywy realizowane w ramach projektu
- Zaprojektowanie, budowa i wdrożenie systemu teleinformatycznego KRM - rozeznanie rynku
- Zaprojektowanie, budowa i wdrożenie systemu teleinformatycznego KRM - powtórne rozeznanie rynku
- Materiały informacyjne
- Materiały do pobrania
Projekt pn. „Upowszechnienie alternatywnych metod rozwiązywania sporów poprzez podniesienie kompetencji mediatorów, utworzenie Krajowego Rejestru Mediatorów (KRM) oraz działania informacyjne” współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, w ramach Działania 2.17 „Skuteczny wymiar sprawiedliwości”.
Celem głównym projektu była profesjonalizacja zawodu mediatora poprzez utworzenie Krajowego Rejestru Mediatorów (KRM), przeprowadzenie cyklu szkoleń mediacyjnych
w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, a także podniesienie wiedzy o e-mediacji oraz możliwości wykorzystania jej w sporach gospodarczych i pracowniczych.
W ramach projektu realizowane były następujące działania:
- przeprowadzenie prac analitycznych oraz przygotowanie raportu nt. potrzeb związanych z realizacją projektu,
- przeprowadzenie prac legislacyjnych,
- przygotowanie i wdrożenie systemu o nazwie Krajowy Rejestr Mediatorów,
- przeprowadzenie cyklu ogólnopolskich szkoleń mediacyjnych zgodnych
ze standardami ZSK, - przeprowadzenie działań informacyjnych,
- przeprowadzenie szkoleń w formie cyklu webinarów o tematyce dotyczącej mediacji online oraz mediacji pracowniczych i gospodarczych.
Działania te skierowane były przede wszystkim do:
- obywateli zainteresowanych skorzystaniem z postępowania mediacyjnego,
- organów wymiaru sprawiedliwości jako kierujących sprawy do mediacji,
- mediatorów,
- osób, które chcą uzyskać uprawnienia mediacyjne.
Partnerzy Projektu
Projekt realizowany był w partnerstwie z Centralnym Instytutem Analiz Polityczno-Prawnych, Konfederacją Lewiatan, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II oraz Regionalną Izbą Gospodarczą Pomorza. Partnerzy prowadzą Centra Arbitrażu i Mediacji, które powstały w ramach projektu Centra Arbitrażu i Mediacji (utworzone w ramach konkursu nr POWR.02.17.00-IP.04-00-001/17 oraz nr POWR.02.17.00-IP.04-00-0010/17).
Realizacja projektu w partnerstwie z ww. podmiotami zapewniła trwałość dotychczasowych interwencji podejmowanych przez resort w zakresie rozwoju mediacji w Polsce. Centra Arbitrażu i Mediacji posiadają doświadczenie w zakresie szkoleń z mediacji. Jako podmioty osadzone w środowisku lokalnym są zaangażowane w działania informacyjne oraz promocję idei mediacji w poszczególnych województwach.
Ministerstwo Sprawiedliwości (Lider Projektu) odpowiedzialne było za realizację następujących zadań: przeprowadzenie prac legislacyjnych wynikających z realizacji projektu, przygotowanie i wdrożenie systemu informatycznego pn. Krajowy Rejestr Mediatorów (KRM) oraz koordynowanie działań informacyjnych.
Materiały
KRM - ulotkaKRM - ulotka.pdf 1.98MB Fiszka
Fiszka_projektu.pdf 0.33MB Podział zadań w projekcie
Podział_zadań_-_terytorialny.pdf 0.17MB