W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przeprowadzanie dowodów w trybie umowy dwustronnej

Zgodnie z art. 1 i 2 Porozumienia między Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej o trybie porozumiewania się w sprawach cywilnych na podstawie umowy między Rzecząpospolitą Polską a Federacja Rosyjską o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych, sporządzonej w Warszawie dnia 16 września 1996 r., w zakresie pomocy prawnej w sprawach cywilnych sądy okręgowe i terenowe organy Ministerstwa Sprawiedliwości porozumiewają się bezpośrednio. Sądy Rzeczypospolitej Polskiej, przed którymi toczą się postępowania, przekazują wnioski o udzielenie pomocy prawnej za pośrednictwem sądu okręgowego do terenowego organu, które przekazuje je do sądu Federacji Rosyjskiej właściwego do wykonania wniosku.

Wykaz terenowych organów Federacji Rosyjskiej jest dostępny tutaj.

Dwujęzyczny formularz wniosku o przeprowadzenie dowodu jest dostępny poniżej.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 Umowy wniosek o przeprowadzenie dowodu powinien być opatrzony podpisem i pieczęcią urzędową organu wezwanego. Nie ma potrzeby legalizacji (art. 15 ust. 1 Umowy).

Wykonanie wniosku o przeprowadzenie dowodu nie pociąga za sobą konieczności zwrotu kosztów państwu wezwanemu (art. 11 ust. 1 Umowy).

Na podstawie art. 14 ust. 1 Umowy można zwracać się do rosyjskich organów wymiaru sprawiedliwości o pomoc przy ustalaniu adresów osób przebywających na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Materiały

Wzór wniosku o przeprowadzenie dowodu
Wzór​_wniosku​_o​_przeprowadzenie​_dowodu.doc 0.03MB
{"register":{"columns":[]}}