Rada Główna ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym
Skład Rady
W skład Rady Głównej wchodzą przedstawiciele Ministrów: Sprawiedliwości, Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, Zdrowia, Edukacji Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Administracji, Obrony Narodowej oraz Komendanta Głównego Policji i Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, Prokurator wyznaczony przez Prokuratora Generalnego, a także wyznaczony przez Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie sędzia penitencjarny i zawodowy kurator sądowy oraz przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji, organizacji i instytucji, kościoła, a także związków zawodowych, przedstawiciele świata nauki.
Przewodnicząca Rady Głównej:
Pani Maria Ejchart - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Wiceprzewodniczący Rady Głównej:
Pan Krzysztof Rybka - przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości, sędzia, Zastępca Dyrektora Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Członkowie Prezydium Rady Głównej:
- Pan prof. zw. dr hab. Marek Konopczyński – przedstawiciel świata nauki - Uniwersytet w Białymstoku,
- Pan płk Włodzimierz Głuch - przedstawiciel Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, Zastępca Dyrektora Biura Dozoru Elektronicznego.
Członkowie Rady Głównej:
- Agnieszka Komorowicz - sędzia penitencjarny wyznaczony przez Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie,
- Jerzy Gajewski - prokurator Prokuratury Krajowej,
- Aneta Palewska - zawodowy kurator sądowy wyznaczony przez Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie,
- Katarzyna Klimiuk - Zastępca Dyrektora Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - przedstawiciel Ministra Rodziny i Polityki Społecznej,
- Dr hab. n. med. Piotr Gałecki - konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii - przedstawiciel Ministra Zdrowia,
- Janina Ewa Zalewska-Steć - Naczelnik Wydziału Wspierania Rozwoju w Departamencie Wychowania i Edukacji Włączającej Ministerstwa Edukacji i nauki – przedstawiciel Ministra Edukacji i Nauki,
- Paweł Marchliński – Naczelnik Wydziału Porządku Publicznego Departamentu Porządku Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - przedstawiciel Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,
- Gabriel Brańka - Dyrektor Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej - przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej,
- Mł. insp. Wanda Mende - Naczelnik Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji - przedstawiciel Komendanta Głównego Policji,
- Marcin Szymczyk – przedstawiciel Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. J. Korczaka w Warszawie,
- Dr hab. Sławomir Przybyliński - przedstawiciel Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego,
- Ks. Paweł Wojtas – przedstawiciel Diecezji Warszawsko – Praskiej,
- Ks. Mieczysław Puzewicz - przedstawiciel Centrum Wolontariatu w Lublinie,
- Adam Nyk - przedstawiciel Stowarzyszenia MONAR,
- Małgorzata Przybysz - przedstawiciel CARITAS Polska,
- Leszek Podolecki - przedstawiciel Fundacji Instytut Świętego Brata Alberta w Świnoujściu,
- Sierż. sztab. Piotr Ornoch - przedstawiciel NSZZ Solidarność,
- Erazm Humienny - przedstawiciel Stowarzyszenia „Ludzie Ludziom” we Wrocławiu,
- Mgr inż. Augustyn Wiernicki - przedstawiciel Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna.
- Barbara Toroń-Fórmanek – przedstawiciel Uniwersytetu Zielonogórskiego
Cele i zadania Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym
Rada Główna do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym jest organem opiniodawczo-doradczym działającym przy Ministrze Sprawiedliwości, powołanym przez Prezesa Rady Ministrów w celu koordynowania współdziałania organów państwowych i przedstawicieli społeczeństwa w zapobieganiu przestępczości i wykonywaniu orzeczeń oraz w celu świadczenia pomocy w readaptacji społecznej, a także wykonywania kontroli społecznej i dokonywania oceny polityki penitencjarnej (art. 40 §1 Kodeksu karnego wykonawczego). Zgodnie z treścią przepisów Kodeksu, działalność ta obejmuje nie tylko samych skazanych, ale również ich rodziny, które wymagają pomocy, zwłaszcza materialnej, medycznej, zapewnienia miejsca zamieszkania, poszukiwania pracy i porady prawnej.
Zakres działań Rady Głównej
- organizowanie, inicjowanie i wspieranie przedsięwzięć służących zapobieganiu przestępczości i społecznej readaptacji skazanych,
- opiniowanie działalności organów rządowych i przedstawicieli społeczeństwa, podejmowanej w zakresie zapobiegania przestępczości, wykonywania orzeczeń i readaptacji społecznej skazanych oraz udzielania pomocy skazanym i ich rodzinom,
- koordynowanie działalności stowarzyszeń, fundacji, organizacji i instytucji oraz kościołów i związków wyznaniowych, jak również osób godnych zaufania, podejmowanej w zakresie wykonywania kar, środków karnych, zabezpieczających i zapobiegawczych,
- podejmowanie, organizowanie i koordynowanie społecznej kontroli nad wykonaniem kar, środków karnych, zabezpieczających i zapobiegawczych oraz opracowywanie wyników tych kontroli,
- dokonywanie oceny polityki penitencjarnej,
- przedstawianie wniosków i opinii w sprawie podziału oraz wykorzystania środków z funduszu pomocy penitencjarnej,
- inicjowanie i wspieranie badań naukowych służących zapobieganiu przestępczości i społecznej readaptacji skazanych.
Materiały
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 sierpnia 1998 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu powoływania oraz działania Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym, a także rad terenowych do spraw społecznej readaptacji i pomocy skazanymrozp_rada_readaptacji.rtf 0.01MB
Rady terenowe do spraw społecznej readaptacji i pomocy skazanym
Zgodnie z treścią przepisu art. 40 §3 k.k.w., stosownie do potrzeb, wojewoda może powołać terenowe rady do spraw społecznej readaptacji i pomocy skazanym. Do składu rady terenowej zaprasza się również przedstawicieli organów odpowiedniego szczebla, o których mowa w § 2, a także organów samorządu terytorialnego. Do uczestniczenia w pracach rady terenowej można zaprosić również przedstawicieli innych podmiotów, o których mowa w § 2. Rady terenowe wykonują zadania tożsame z zadaniami rady głównej zgodnie ze swoją właściwością miejscową.
Rady terenowe w kraju
1. Województwo dolnośląskie
Na terenie województwa aktualnie nie funkcjonuje Rada Terenowa.
2. Województwo kujawsko – pomorskie
Obszar działania Kujawsko-Pomorskiej Rady Terenowej został wyznaczony właściwością Sądów Okręgowych: w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Przewodniczącym Rady jest Prezes Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.
3. Województwo lubelskie
Obszar działania Rady Terenowej Województwa Lubelskiego obejmuje teren należący do właściwości miejscowej Sądu Okręgowego w Lublinie i Sądu Okręgowego w Zamościu. Przewodniczącym Rady jest Prezes Sądu Okręgowego w Lublinie.
4 . Województwo lubuskie
Na terenie województwa lubuskiego aktualnie działa jedna Rada Terenowa obejmująca swym działaniem obszar Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim. Przewodniczącym Rady jest Prezes Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim.
W ramach województwa lubuskiego jest umiejscowiony również Sąd Okręgowy w Zielonej Górze, w którego obszarze Rada Terenowa aktualnie nie działa.
5. Województwo łódzkie
Obszar działania Rady Terenowej odpowiada obszarowi właściwości miejscowej Sądów Okręgowych: w Łodzi, w Piotrkowie Trybunalskim i w Sieradzu. Przewodniczącym Rady Terenowej jest Prezes Sądu Okręgowego w Łodzi.
6. Województwo małopolskie
Obszar działania Małopolskiej Rady Terenowej odpowiada obszarowi właściwości miejscowej Sądów Okręgowych: w Krakowie, w Tarnowie oraz w Nowym Sączu. Przewodniczącym Rady jest Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie.
7. Województwo mazowieckie
Na terenie województwa aktualnie nie funkcjonuje Rada Terenowa.
8. Województwo opolskie
Obszar działania Opolskiej Rady Terenowej odpowiada obszarowi właściwości miejscowej Sądu Okręgowego w Opolu.
Przewodniczącym Rady jest Prezes Sądu Okręgowego w Opolu.
9. Województwo podkarpackie
Obszar działania Rady Terenowej odpowiada obszarowi właściwości miejscowej Sądów Okręgowych: w Rzeszowie, Krośnie, Tarnobrzegu i Przemyślu. Przewodniczącym Rady jest Arkadiusz Trojanowski, Prezes Sądu Okręgowego w Krośnie.
10. Województwo podlaskie
Obszar działania w/w Rady Terenowej odpowiada obszarowi właściwości miejscowej Sądów Okręgowych: w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Przewodniczącym Rady jest Prezes Sądu Okręgowego w Suwałkach.
11. Województwo pomorskie
Na terenie województwa działają dwie Rady Terenowe:
Rada Terenowa dla Okręgu Gdańskiego, której przewodniczącym jest Prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku.
Rada Terenowa dla Okręgu Słupskiego, której przewodniczącym jest Prezes Sądu Okręgowego w Słupsku.
12. Województwo śląskie
Obszar działania Rady Terenowej odpowiada obszarowi właściwości miejscowej Sądów Okręgowych: w Katowicach, Bielsku – Białej, Częstochowie i Gliwicach. Przewodniczącym Rady jest Prezes Sądu Okręgowego w Katowicach.
13. Województwo świętokrzyskie
Obszar działania Świętokrzyskiej Rady Terenowej odpowiada obszarowi właściwości miejscowej Sądu Okręgowego w Kielcach. Przewodniczącym Rady jest Prezes Sądu Okręgowego w Kielcach.
14. Województwo warmińsko – mazurskie
Obszar działania Warmińsko-Mazurskiej Rady Terenowej odpowiada obszarowi właściwości miejscowej Sądów Okręgowych: w Elblągu i Olsztynie. Przewodniczącym Rady jest Prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie.
15. Województwo wielkopolskie
Obszar działania Rady Terenowej odpowiada obszarowi właściwości miejscowej Sądów Okręgowych: w Poznaniu, Kaliszu i Koninie. Przewodniczącym Rady jest Prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu.
16. Województwo zachodniopomorskie
Na terenie województwa aktualnie nie funkcjonuje Rada Terenowa.
Kontakt
Joanna Wilkowska
Sekretarz Prezydium Rady Głównej
Ministerstwo Sprawiedliwości
Departament Wykonania Orzeczeń i Probacji
telefon: (22) 52-12-279
- Pierwsza publikacja:
- 05.10.2018 13:50 Andrzej Niedziałek
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Sławomir Stasiorowski
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Rada Główna ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym | 15.0 | 13.01.2025 12:35 Marek Kołodziejczyk |
Rada Główna ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym | 14.0 | 23.01.2024 12:50 Piotr Tomaszkiewicz |
Rada Główna ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym | 13.0 | 29.12.2023 09:39 Marek Kołodziejczyk |
Rada Główna ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym | 12.0 | 29.12.2023 09:36 Marek Kołodziejczyk |
Rada Główna ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym | 11.0 | 29.12.2023 09:16 Marek Kołodziejczyk |
Rada Główna ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym | 10.0 | 21.07.2023 07:45 Patryk Polnik |
Rada Główna ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym | 9.0 | 21.07.2023 07:44 Patryk Polnik |
Rada Główna ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym | 8.0 | 03.11.2021 10:55 Patryk Polnik |
Rada Główna ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym | 7.0 | 03.11.2021 10:55 Patryk Polnik |
Rada Główna ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym | 6.0 | 17.02.2021 14:05 Krzysztof Krzemiński |
Rada Główna ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym | 5.0 | 17.02.2021 14:03 Krzysztof Krzemiński |
Rada Główna ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym | 4.0 | 19.01.2021 12:26 Krzysztof Krzemiński |
Rada Główna ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym | 3.0 | 31.12.2020 08:09 Patryk Polnik |
Rada Główna ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym | 2.0 | 15.01.2020 09:50 Wojciech Paczuski |
Rada Główna ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym | 1.1 | 26.07.2019 16:32 Wojciech Paczuski |
Rada Główna ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym | 1.0 | 05.10.2018 13:50 Andrzej Niedziałek |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP