W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rada Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Poradnictwa Obywatelskiego o wsparciu uchodźców z Ukrainy

10.03.2022

Ministerstwo Sprawiedliwości umożliwia cudzoziemcom, w tym uchodźcom wojennym skorzystanie z systemu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnej pomocy w sprawach urzędowych. Nie jest konieczne uprzednie złożenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Informacje o tym wojewodowie otrzymali już pierwszego dnia agresji Rosji na Ukrainę.

Pomoc Ministerstwa Sprawiedliwości dla ofiar zbrojnej napaści na Ukrainę

- Od początku wojny wspieramy ofiary rosyjskiej agresji. Robimy to m.in. za pomocą Funduszu Sprawiedliwości i 1500 punktów nieodpłatnego poradnictwa istniejących przy starostwach powiatowych –  powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski podczas dzisiejszego (10 marca br.) spotkania Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Poradnictwa Obywatelskiego.

Jak podkreślono, system nieodpłatnych porad prawnych, obywatelskich oraz został dostosowany do potrzeb uchodźców wojennym z Ukrainy. W posiedzeniu Rady, które odbyło się w formie hybrydowej, obok przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości i Prezydenta RP wzięli udział m.in. członkowie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Naczelnej Rady Adwokackiej oraz działacze organizacji pozarządowych.

Wiceminister Marcin Romanowski poinformował o  inicjatywach na rzecz uchodźców, m.in.  publikacji informatorów w języku polskim i ukraińskim oraz uruchomieniu dyżurów specjalistów z dziedziny pomocy dla cudzoziemców. Ministerstwo Sprawiedliwości wspiera także pomoc w powiatach, której udzielają wolontariusze, okręgowe rady adwokackie oraz izby radców prawnych.

Pomoc Ministerstwa Sprawiedliwości dla obywateli Ukrainy wyraża się również w wielu innych działaniach.

  • Ministerstwo pomaga z znalezieniu schronienia dla uchodźców. Do 1900 miejsc pobytu już udostępnionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości dochodzą nowe. To 750 dodatkowych miejsc noclegowych. W miarę możliwości mogą być przeznaczone na ten cel kolejne lokale pozostające w gestii resortu. Są one przekazywane do dyspozycji samorządów oraz m.in. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, które koordynują przyjmowanie uchodźców.
     
  • Uchodźcy mogą skorzystać ze wsparcia udzielanego przez Sieć Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym. To ponad 300 punktów, są niemal w każdym powiecie, które zostały zobowiązane do udzielania wsparcia ofiarom rosyjskiej agresji. Pomoc jest udzielana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Przede wszystkim jest to pomoc prawna, psychologiczna i materialna, w tym bony żywnościowe, obuwie, ubrania. Fundusz zapewnia również pomoc tłumaczy.
  • Działa całodobowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym pod numerem telefonu: +48 222 309 900. Infolinia jest dostępna w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim.
     
  • Ministerstwo podjęło też współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego na terenach przygranicznych, gdzie jest udzielana pomoc uchodźcom. Obejmuje ona zakup artykułów spożywczych, odzieży, środków higienicznych i innych niezbędnych artykułów.
     
  • W pomoc humanitarną Ukraińcom uciekającym przed wojną ofiarnie włączyli się funkcjonariusze Służby Więziennej. Pojazdami Służby Więziennej tysiące uchodźców przewożone są z przejść granicznych do punktów recepcyjnych, gdzie otrzymują pierwsze wsparcie. Funkcjonariusze organizują też zbiórki rzeczowe i pieniężne, oddają krew, oferują transport, dach nad głową, współpracują z urzędami wojewódzkimi i lokalnymi ośrodkami pomocowymi. Organizowana jest zbiórka sprzętu dla żołnierzy ukraińskich, np. latarek, powerbanków i środków medycznych pierwszej pomocy.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}