Rozpoczęcie procedury odwołania Prezesa i Wiceprezes Sądu Okręgowego w Krośnie
18.06.2024
18.06.2024 r. Minister Sprawiedliwości skierował do kolegium Sądu Okręgowego w Krośnie wniosek o wyrażenie opinii o odwołanie sędziego Grzegorza Furmankiewicza z funkcji Prezesa Sądu Okręgowego w Krośnie i sędzi Marii Olszewskiej z funkcji Wiceprezes Sądu Okręgowego w Krośnie. Na podstawie wniosku sędziowie zostają zawieszeni w pełnieniu czynności z dniem 18.06.2024 r.
Wniosek Ministra Sprawiedliwości został uzasadniony brakiem udziału samorządu sędziów Sądu Okręgowego w Krośnie w ich wyborze na stanowiska.
Minister Sprawiedliwości zwraca uwagę na fakt, że w okresie sprawowania funkcji Ministra Sprawiedliwości przez Zbigniewa Ziobrę, w 2017 r., doszło do zmiany ustawy o ustroju sądów powszechnych. Nowelizacja wyeliminowała wpływ organów samorządu sędziowskiego na wybór prezesów i wiceprezesów sądów. Doprowadziło to do sytuacji, w której na stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów Minister Sprawiedliwości wyznaczał osoby nie posiadające wystarczającego doświadczenia orzeczniczego i menedżerskiego. Kandydaci na prezesów i wiceprezesów sądów byli wybierani według klucza pozamerytorycznego, co w wielu przypadkach znacząco obniżyło standard zarządzania sądami.
Wniosek Ministra Sprawiedliwości o odwołanie sędziego Grzegorza Furmankiewicza z zajmowanego stanowiska funkcyjnego został uzasadniony podpisaniem przez niego list poparcia sędziów kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa (nieprawidłowo ukształtowanej ustawą z 8 grudnia 2017 r.). Kolejną przesłanką odwołania jest dwukrotny wybór sędziego Grzegorza Furmaniewicza, uchwałami Sejmu z 6 marca 2018 r. i 12 maja 2022 r., na członka KRS. Stało się to, mimo, że kadencja poprzedniej KRS została przerwana wbrew Konstytucji.
Dodatkowym argumentem przemawiającym za odwołaniem sędziów Grzegorza Furmankiewicza i Marii Olszewskiej jest ich udział w procedurze konkursowej przed KRS, nieprawidłowo ukształtowaną ustawą z 8 grudnia 2017 r. Nastąpiło to, chociaż co najmniej od 19 listopada 2019 r. (wyrok TSUE), sędziowie powszechnie wiedzieli, że KRS ukształtowana ustawą z 8 grudnia 2017 r. nie spełnia kryteriów niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej.
Minister Sprawiedliwości podjął decyzję o wszczęciu procedury odwołania i zawieszenia w pełnieniu funkcji Kierownictwa Sądu Okręgowego w Krośnie po wnikliwym zapoznaniu się z dokumentami dotyczącymi sytuacji sądu. Skutkiem analizy była decyzja, że jest to jedyne rozwiązanie, które zatrzyma chaos w zarządzaniu sądem.
Zgodnie z art. 27. § 1 ustawy o ustroju sądów powszechnych (u.s.p.) Prezes i wiceprezes sądu mogą być odwołani przez Ministra Sprawiedliwości w toku kadencji, m.in. gdy dalszego pełnienia funkcji nie da się pogodzić z innych powodów z dobrem wymiaru sprawiedliwości.
Procedura odwołania z wymienionych stanowisk rozpoczyna się od wystąpienia przez Ministra Sprawiedliwości z uzasadnionym wnioskiem o podjęciu zamiaru odwołania osób pełniących funkcje prezesa bądź wiceprezesa sądu do kolegium właściwego sądu. Kolegium po otrzymaniu wniosku jest zobowiązane zaopiniować działanie Ministra (art. 27 § 2 u.s.p.). Na czas do rozpoznania wniosku Minister jest władny zawiesić osoby, których dotyczy wniosek w pełnieniu czynności (art. 27 § 2 u.s.p.).
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości