Rozpoczynają się egzaminy adwokacki i radcowski
22.06.2020
23-26 czerwca 2020 r. odbędą się egzaminy adwokacki i radcowski, których termin - wyznaczony pierwotnie w marcu br. - został przesunięty z uwagi na rozpowszechnianie się wirusa SARS- CoV-2.
Egzaminy zostaną przeprowadzone w szczególnym reżimie sanitarnym, określonym przez wytyczne Ministra Sprawiedliwości i Głównego Inspektora Sanitarnego.
Egzamin adwokacki przeprowadzi 28 komisji egzaminacyjnych powołanych przez Ministra Sprawiedliwości, mających siedziby w 13 miastach: Białymstoku, Gdańsku (2 komisje), Katowicach (3 komisje), Kielcach, Krakowie (2 komisje), Lublinie, Łodzi, Poznaniu (2 komisje), Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Warszawie (10 komisji) i we Wrocławiu (2 komisje).
Egzamin radcowski przeprowadzi 35 komisji, mających siedziby w 19 miastach: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku (2 komisje), Katowicach (2 komisje), Kielcach, Koszalinie, Krakowie (3 komisji), Lublinie (2 komisje), Łodzi (2 komisje), Olsztynie, Opolu, Poznaniu (2 komisje), Rzeszowie , Szczecinie, Toruniu, Wałbrzychu, Warszawie (8 komisji), we Wrocławiu (3 komisje) i w Zielonej Górze.
W skład każdej komisji egzaminacyjnej wchodzi 8 osób: 4 przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości – sędziów sądów powszechnych, sądów administracyjnych i przedstawicieli nauki oraz 4 adwokatów lub radców prawnych, delegowanych odpowiednio przez Naczelną Radę Adwokacką albo Krajową Radę Radców Prawnych.
Egzaminy adwokacki i radcowski trwają 4 dni, podczas których zdający rozwiązują zadania z zakresu prawa karnego, cywilnego, rodzinnego, gospodarczego oraz administracyjnego i zasad wykonywania zawodu i zasad etyki.
Do egzaminu adwokackiego przystąpi 1586 zdających, a do egzaminu radcowskiego - 1919.
Liczba zdających zmniejszy się o około 150 osób (70 w przypadku egzaminu adwokackiego i 84 w przypadku egzaminu radcowskiego) w porównaniu z liczbą osób dopuszczonych do egzaminów w terminie marcowym. Do Ministerstwa Sprawiedliwości wpłynęło dotychczas 108 wniosków osób, które skorzystały z uprawnienia zwrotu uiszczonej opłaty egzaminacyjnej w pełnej wysokości w przypadku złożenia oświadczenia o odstąpieniu od egzaminu, bez względu na przyczynę.
Zdający, którzy przygotowywali się pierwotnie do egzaminów w marcu br., nie powinni odczuwać negatywnych skutków związanych z ogłoszonym stanem epidemii w kraju i przesunięciem terminu egzaminów. Dlatego będą zdawać to, co było przedmiotem ich nauki podczas aplikacji.
Podczas egzaminów przy rozwiązywaniu zadań stosowany będzie stan prawny obowiązujący 24-27 marca 2020 r. Będą to uwzględniać udostępniane zdającym na salach egzaminacyjnych systemy informacji prawnej.
Zadania nie będą dotyczyć ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z 2 marca 2020 r. (Dz.U. poz. 374, z późn. zm.) ani pozostałych przepisów, wprowadzonych w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego lub stanem epidemii, jak i innych przepisów, które weszły w życie po marcowym terminie egzaminu.
Czas na rozwiązanie zadań z prawa karnego, cywilnego i gospodarczego wynosi 6 godzin, a w przypadku zadań z prawa administracyjnego oraz z zasad wykonywania zawodu i zasad etyki – łącznie 8 godzin.
Niemal 99% zdających wybrało rozwiązywanie zadań przy użyciu sprzętu komputerowego. Zdający, którzy zdecydowali się na tę formę rozwiązywania zadań, będą korzystali z własnych laptopów. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało wyposażoną w edytor tekstu Aplikację egzaminacyjną, która blokuje dostęp do zasobów komputera i uniemożliwia łączność z urządzeniami zewnętrznymi.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości