W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozpoczynają się zawodowe egzaminy prawnicze

10.05.2021

W dniach 12-14 maja odbędzie się egzamin komorniczy, a w dniach 18-21 maja - egzaminy adwokacki i radcowski. Egzaminy zostaną przeprowadzone w szczególnym reżimie sanitarnym, określonym przez wytyczne Ministra Sprawiedliwości i Głównego Inspektora Sanitarnego.

egzaminy_prawnicze8

Egzamin komorniczy przeprowadzą dwie komisje egzaminacyjne powołane przez Ministra Sprawiedliwości z siedzibą w Warszawie i w Katowicach.

Egzamin adwokacki przeprowadzi 30 komisji egzaminacyjnych powołanych przez Ministra Sprawiedliwości, mających siedziby w 13 miastach: Białymstoku, Gdańsku (2 komisje), Katowicach (3 komisje), Kielcach, Krakowie (2 komisje), Lublinie, Łodzi, Poznaniu (2 komisje), Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Warszawie (11 komisji) i we Wrocławiu (3 komisje).

Egzamin radcowski przeprowadzi 41 komisji, mających siedziby w 19 miastach: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku (3 komisje), Katowicach (2 komisje), Kielcach, Koszalinie, Krakowie (4 komisje), Lublinie (2 komisje), Łodzi (2 komisje), Olsztynie, Opolu (2 komisje), Poznaniu (4 komisje), Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Wałbrzychu, Warszawie (9 komisji), we Wrocławiu (3 komisje)  i w Zielonej Górze.

W skład komisji egzaminacyjnej na egzaminie komorniczym wchodzi sześć osób: czterech przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości – sędziów sądów powszechnych oraz dwóch komorników delegowanych przez Krajową Radę Komorniczą.

W skład każdej komisji egzaminacyjnej na egzaminie adwokackim i radcowskim wchodzi osiem osób: czterech przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości – sędziów sądów powszechnych i sądów administracyjnych oraz czterech adwokatów lub radców  prawnych, delegowanych odpowiednio przez Naczelną Radę Adwokacką albo Krajową Radę Radców Prawnych.

Wnioski o dopuszczenie do egzaminów złożyło: 88 osób – do egzaminu komorniczego, do egzaminu adwokackiego -1788 osób, a do egzaminu radcowskiego – 2550 zdających.

Egzamin komorniczy trwa trzy dni, podczas których zdający rozwiązują zadania dotyczące czynności wchodzących w zakres ustawowych zadań komorników, zadanie polegające na przygotowaniu projektu czynności oraz zadanie z zakresu zasad wykonywania zawodu i zasad etyki.

Egzaminy adwokacki i radcowski trwają cztery dni, podczas których zdający rozwiązują zadania z zakresu prawa karnego, cywilnego lub rodzinnego, gospodarczego oraz administracyjnego i zasad wykonywania zawodu i zasad etyki.

Zadania egzaminacyjne – jednakowe dla wszystkich zdających dany egzamin – przygotowały zespoły, w skład których wchodzą przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości, Krajowej Rady Komorniczej, Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Krajowej Rady Radców Prawnych.

Każdego dnia egzaminy rozpoczynają się jednocześnie w całym kraju  o godzinie 10.00.

W trakcie egzaminu komorniczego w pierwszym i drugim dniu czas na rozwiązanie zadań wynosi sześć godzin, a w trzecim dniu - osiem godzin. Czas na rozwiązanie zadań podczas egzaminów adwokackiego i radcowskiego z prawa karnego, cywilnego i gospodarczego wynosi po sześć godzin, a w przypadku zadań z prawa administracyjnego oraz z zasad wykonywania zawodu i zasad etyki - łącznie osiem godzin.

 W trakcie egzaminów zdający mogą korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa.

Niemal 99% zdających wybrało rozwiązywanie zadań przy użyciu sprzętu komputerowego. Zdający, którzy zdecydowali się na tę formę rozwiązywania zadań, będą korzystali z własnych laptopów. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało wyposażoną w edytor tekstu aplikację egzaminacyjną, która blokuje dostęp do zasobów komputera i uniemożliwia łączność z urządzeniami zewnętrznymi.

Do egzaminów przystąpi 23 zdających będących osobami niepełnosprawnymi, w tym do egzaminu adwokackiego - 11 osób, a do egzaminu radcowskiego - 12 oraz 79 matek karmiących  (do egzaminu komorniczego – 1, adwokackiego - 32, radcowskiego - 46). 


Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

{"register":{"columns":[]}}