Rozstrzygnięcie konkursu o cyberbezpieczeństwie dla młodzieży
29.11.2019
- Myślę, że przyszła elita Polski w tej dziedzinie siedzi teraz przede mną – powiedział dziś (29 listopada) wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, wręczając nagrody uczniom szkół ponadpodstawowych – zwycięzcom konkursu, zorganizowanego przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości i Biuro Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Sprawiedliwości.
Najlepsi z uczestników informatycznych zmagań, którzy wzięli udział w konkursie, otrzymali honorowe dyplomy i nagrody pieniężne. Konkurs Bezpieczeństwa Internetowego „153 + 1” został też objęty patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
- W dobie cyberataków, wojen toczących się w świecie wirtualnym, a zagrażających bezpieczeństwu obywateli, firm i całym państwom o cyberbezpieczeństwie warto nie tylko rozmawiać, ale też uczynić z niego jeden z priorytetowych składników bezpieczeństwa państwa. Na nic zdadzą się wysiłki, jeśli będziemy jedynie reagować na zaistniałe już sytuacje – mówił do wyróżnionych wiceminister Marcin Romanowski. Podkreślił, że to dzięki utworzeniu w ministerstwie Biura Cyberbezpieczeństwa, złożonego z profesjonalistów i pasjonatów, narodził się rozstrzygnięty właśnie konkurs dla uczniów III i IV klas szkół ponadpodstawowych.
- Dane dotyczące młodzieży i komputerów zazwyczaj nas straszą. Czytamy, jakim zagrożeniem sieć jest dla młodego pokolenia i przed jak niespotykanym dotychczas wyzwaniem stoją rodzice. Dożyliśmy czasów, gdy większe niebezpieczeństwo może czyhać na nastolatków przy ich biurku niż w ciemnej uliczce. Jak temu przeciwdziałać? Jak rozpocząć rozwiązywanie problemu? Potrzeba nam specjalistów od cyberbezpieczeństwa – zaznaczył Marcin Romanowski, wręczając nagrody.
Wysoki poziom wiedzy i umiejętności, jaki zaprezentowali uczniowie, mile zaskoczył organizatorów. Podczas finału zadania przewidziane na cztery godziny najlepsza drużyna rozwiązała… po 16 minutach i 28 sekundach.
W pierwszym takim konkursie, w przygotowaniu którego wzięła też udział Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie, do cyberboju stanęło ponad 1300 uczniów. Wcielili się w rolę zawodowych specjalistów i szukali podatności systemów informatycznych na ataki hakerskie. W finale zmagań konkursowych najlepsi rozwiązywali m.in. zagadki kryptograficzne.
Laureaci, którzy ostatecznie stanęli na podium, to:
I miejsce - Miłosz Skaza i Jan Rosa - zespół pod opieką Dawida Bąka z Technikum Informatycznego Szczecińskiego Collegium Informatycznego. Zwycięzcy otrzymali – obok pamiątkowych dyplomów - po 2000 zł;
II miejsce zajęli Kajetan Grzybowski i Michał Obara - zespół pod opieką Renaty Wituckiej z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kolbergera w Gdańsku. Członkowie zespołu dostali po 1500 zł;
III miejsce zajęli Dominik Kostecki i Jakub Sajniak - drugi zespół z Technikum Informatycznego Szczecińskiego Collegium Informatycznego, którym opiekuje się także Dawid Bąk - uczniowie dostali po 1000 zł.
Konkurs popularyzował zasady bezpieczeństwa internetowego w nowoczesny i atrakcyjny dla młodzieży sposób. Uczestników zgłaszali ich nauczyciele. Startujący w konkursie nie powielali utartych schematów rozwiązań problemów, mieli natomiast poszukać własnej metody dojścia do wyznaczonego celu. Dzięki temu poznawali mechanizmy dotyczące bezpieczeństwem systemów, z jakimi przyszło im się zmierzyć.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości