W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszyło Centrum Edukacji Prawnej w Raciborzu

12.04.2022

Z inicjatywy wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia przy Sądzie Rejonowym w Raciborzu powstało Centrum Edukacji Prawnej. – To bardzo ważne działanie, które z całą pewnością wpłynie na świadomość prawną dzieci i młodzieży – podkreśla Michał Woś.

Z inicjatywy wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia przy Sądzie Rejonowym w Raciborzu powstało Centrum Edukacji Prawnej

Placówka, która zaczyna pracę w odrestaurowanym gmachu Sądu Rejonowego – perle architektury województwa śląskiego, zajmie się edukacją prawną dzieci i młodzieży. Chce również pomagać w budowaniu odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego.

Centrum zamierza współpracować ze szkołami i placówkami oświatowymi, prowadzić zajęcia z grupami szkolnymi – w tym wykłady i symulacje rozpraw – oraz organizować spotkania z sędziami i pracownikami sądu. Ministerstwo Sprawiedliwości wraz z Centrum przygotowało też autorskie materiały lekcyjne, np. „Moja pierwsza wizyta w sądzie”.

Ministerstwo udostępniło także do wykorzystania kompletne zestawy lekcyjne, dotyczące m.in. legislacji, mediacji, nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego.

Misja edukacyjna

Ministerstwo Sprawiedliwości realizuje wiele ogólnopolskich inicjatyw dla dzieci i młodzieży szkolnej. Przedsięwzięciami cieszącymi się dużym zainteresowaniem są: Olimpiada Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości - która uczy umiejętności analitycznego myślenia czy argumentacji prawnej; konkurs „Liga Sprawiedliwości” – gdzie młodzi ludzie wcielają się w zawody prawnicze czy konkurs „Postaw na mediację” – pozwalający poznać alternatywne metody rozwiązywania sporów.

Młodzi ludzie mogą także brać udział w konkursie „Stwórz ustawę, zmieniaj prawo” i poznawać technikę prawodawczą lub uczestniczyć w Młodzieżowej Radzie Sprawiedliwości, powstałej z inicjatywy Ministra Sprawiedliwości.

Lekcje o prawie

Pracownicy Ministerstwa prowadzą też zajęcia dla szkół podstawowych w ramach programu „Przygody z Paragrafem – nieco inaczej” oraz – dla szkół ponadpodstawowych - dla szkół ponadpodstawowych – lekcje w ramach programu „Problemy Prawa? Prosta Sprawa". Cieszą się one ogromnym uznaniem.

W roku szkolnym 2020/2021 odbyło się łącznie 430 takich lekcji online dla dzieci i młodzieży. Zajęcia były prowadzone z uczniami z całego kraju, od września do czerwca. Dla szkół średnich zorganizowano niemal 300 spotkań online.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}