W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rząd przyjął przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt usprawniający pracę instytucji publicznych

13.10.2020

Rada Ministrów przyjęła dziś (13 października 2020 r.) przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw. Pozwoli on na wydawanie zaświadczeń przez administrację publiczną, np. przez Krajowy Rejestr Karny, w postaci elektronicznej, z kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną, co usprawni procedury.

ministerstwo2

Obecnie zaświadczenia wydawane przez organy administracji publicznej muszą być podpisane przez osobę do tego upoważnioną – odręcznie lub elektronicznie. Wymóg ten wydłuża postępowanie, co może utrudniać zainteresowanym uzyskanie dokumentu np. na potrzeby postępowania przetargowego lub koncesyjnego albo przy zatrudnianiu pracowników. Gdy nowe przepisy wejdą w życie, postępowanie będzie maksymalnie uproszczone i szybkie – uzyskanie zaświadczenia będzie możliwe nawet w ciągu jednego lub kilku dni.

Stanie się tak dzięki opatrywaniu zaświadczeń kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną. Taki dokument będzie traktowany na równi z dokumentami papierowymi zawierającymi podpis odręczny i z dokumentami opatrzonymi kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Zastosowanie kwalifikowanej pieczęci elektronicznej w nowej usłudze sieciowej pozwoli na zautomatyzowanie procesu wydania dokumentu. Usprawni to m.in. działanie Krajowego Rejestru Karnego, do którego co roku wpływa ok. 3 mln zapytań i wniosków o udzielenie informacji. To zapytania i wnioski obsługiwane przez punkty informacyjne przy sądach i prokuraturach (ok. 1,7 mln) oraz dokumenty, jakimi zajmują się pracownicy Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego (ok. 1,3 mln). Dotyczą one zwykle zaświadczenia o niekaralności (lub karalności) danej osoby.

Zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości rozwiązania mają szczególne znaczenie dla sądów, prokuratury czy policji. Uzyskają one szybki dostęp do zgromadzonych w rejestrze danych, co przełoży się na usprawnienie prowadzonych przez te organy postępowań. To ważne, bo ok. 80 procent liczby zapytań wpływających do KRK pochodzi od tych właśnie podmiotów.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

{"register":{"columns":[]}}