W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sąd nakazał portalowi Onet.pl publikację sprostowania nieprawdziwych informacji

24.08.2023

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok, w którym zobowiązał redaktora naczelnego Onet.pl do opublikowania sprostowania nieprawdziwych informacji na temat przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.

Sprostowanie nieprawdziwych informacji.

Portal podawał jakoby na mocy nowych przepisów do zakładów poprawczych miały trafiać dzieci od 10 roku życia, gdzie spotykałyby się z 24-latkami. Niezgodnie z prawdą informowano też, że poprzednia ustawa określała próg odpowiedzialności za demoralizację na poziomie 13 lat.

Zgodnie z wyrokiem sądu, w terminie 3 dni roboczych od dnia uprawomocnienia się wyroku, na portalu Onet.pl ma ukazać się sprostowanie o treści:

„W materiale prasowym z dnia 9 czerwca 2022 roku, opublikowanym w portalu internetowym www.onet.pl, pt. „10-latki w poprawczakach. Ludzie Ziobry mają plan na resocjalizację”, w zakresie projektu ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich:

1) podano nieprawdę, że w zakładach poprawczych będą mogły znaleźć się dzieci i młodzież od 10 roku życia;

2) prof. Marek Konopczyński podał nieprawdę, że w poprawczaku 24-latek spotka się z 10-latkiem oraz nieprawdę, że poprzednia ustawa określała próg odpowiedzialności za demoralizację na poziomie 13 lat;

W rzeczywistości w zakładach poprawczych będą mogli znaleźć się nieletni dopiero od 13 roku życia, a nie młodsi. Podopieczni w wieku 24 lat będą resocjalizowani w innym rodzaju zakładów, a poprzednia ustawa w ogóle nie określała minimalnego progu odpowiedzialności za demoralizację.

Ministerstwo Sprawiedliwości reprezentowane przez Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.”

Sprostowanie ma być umieszczone bezpośrednio pod treścią zawierającego nieprawdę materiału, a w przypadku jego usunięcia – w dziale „Wiadomości” portalu Onet.pl.

Sąd zasądził również na rzecz Ministerstwa Sprawiedliwości zwrot kosztów procesowych.


Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

{"register":{"columns":[]}}