Sąd Okręgowy w Rzeszowie zyska nową siedzibę, miasto - Zamek Lubomirskich
09.09.2019
Sąd Okręgowy w Rzeszowie zyska nowoczesną siedzibę, a Zamek Lubomirskich, z którego do tej pory muszą korzystać prawnicy, będzie gościć podkarpackie instytucje kultury. Wczoraj (9 września 2019 r.) list intencyjny w tej sprawie podpisali wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc i przedstawiciele miejscowych sądów.
Dzięki porozumieniu instytucje kultury z Podkarpacia zyskają piękną siedzibę, a sąd – nowy gmach, dostosowany do jego potrzeb. - Dzisiejszy dzień wiąże historię i innowacyjność. Mam nadzieję, że maksymalnie w ciągu najbliższych czterech lat uda się wszystko doprowadzić do końca – mówił Marcin Warchoł podczas uroczystości podpisania porozumienia. – Nowa siedziba to będzie nie tylko sąd, ale bodziec do rozwoju gospodarki całego regionu, tam rozwiną się usługi prawne, drukarskie czy cateringowe – zapowiedział.
Przejęciem Zamku Lubomirskich na cele kulturalne władze Rzeszowa były zainteresowane od dawna. Prezydent Rzeszowa przez wiele lat prowadził na ten temat rozmowy z kolejnymi ministrami sprawiedliwości, ale starania nie przynosiły dotąd skutku.
- Udało się teraz dzięki rozmowom prowadzonym z panem Marcinem Warchołem oraz przychylności ministra Zbigniewa Ziobro, z którym osobiście rozmawiałem. Przekażemy Ministerstwu Sprawiedliwości działkę przy ulicy Dołowej, sąsiadującą z nowym gmachem sądu rejonowego. To tu powstanie sąd okręgowy, do którego budowy także dołożymy pieniądze – zapewnił Tadeusz Ferenc.
- To historyczny dzień - podkreślił prezydent Rzeszowa.
W dokumencie zapisano, że miasto odda pod budowę gmachu sądu działkę i poniesie część kosztów inwestycji. Gdy nowy budynek powstanie, Ministerstwo Sprawiedliwości przekaże miastu zamek z działką, na jakiej ten obiekt stoi. Szczegółami inwestycji zajmie się specjalny zespół, który na zlecenie ministerstwa zacznie wkrótce poszukiwania projektanta nowoczesnej siedziby sądu.
Nowy budynek jest Sądowi Okręgowemu w Rzeszowie niezbędny. Już dziś niektóre rozprawy muszą się odbywać w gmachu sądu rejonowego.
Z kolei miasto Rzeszów zajmie się opracowaniem koncepcji wykorzystania siedziby zamku. Zostanie powołana rada specjalistów z dziedziny kultury, która przygotuje propozycję dotyczącą przyszłości zabytkowych pomieszczeń. Być może znajdzie się tam miejsce np. dla podkarpackich teatrów czy sala koncertowa.
Zamek Lubomirskich to czwarty co do wielkości tego typu zabytkowy obiekt w Polsce. Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł obejrzał jego piękne wnętrza w towarzystwie prezydenta Tadeusza Ferenca.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości