W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Seminarium dla sędziów dyscyplinarnych na temat odpowiedzialności zawodowej

16.12.2024

W Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Popowie odbyło się szkolenie dla sędziów dyscyplinarnych, zorganizowane przez Departament Nadzoru Administracyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości. Jego tematem była „Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów sądów powszechnych – aktualne problemy i wyzwania”.

Seminarium dla sędziów dyscyplinarnych na temat odpowiedzialności zawodowej

W szkoleniu (12-13 grudnia br.) uczestniczyło 89 sędziów sądów dyscyplinarnych z wszystkich sądów apelacyjnych w kraju. Seminarium otworzył Dyrektor DNA sędzia Dominik Czeszkiewicz. W wydarzeniu uczestniczył także wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur.

– Spoczywa na Państwu ogromna odpowiedzialność – zwrócił się do zebranych wiceminister.
– W ostatnich latach sądownictwo dyscyplinarne służyło przede wszystkim podporządkowaniu i karaniu tych, którzy mieli odwagę być niepokorni i upominali się o przestrzeganie praworządności oraz ochronę zasad konstytucyjnych. W państwie demokratycznym sądownictwo dyscyplinarne ma służyć podnoszeniu jakości funkcjonowania sądownictwa.
Jak podkreślił wiceminister, to do sędziów Sądów Dyscyplinarnych należy dbałość o przestrzeganie określonych reguł przez nich i całe środowisko sędziowskie.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. sędzia Sądu Najwyższego dr Jarosław Matras, sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku Włodzimierz Brazewicz, sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie Grzegorz Kasicki oraz sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie Waldemar Żurek.

Podczas dwudniowego szkolenia poruszono kluczowe zagadnienia związane z odpowiedzialnością dyscyplinarną sędziów Sądu Najwyższego oraz sędziów sądów powszechnych. Dyskusje skupiały się na problematyce prawa procesowego, interpretacji Konstytucji RP oraz orzecznictwie trybunałów międzynarodowych. Uczestnicy analizowali również obecne zagrożenia w funkcjonującym systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz przedstawiali postulaty dotyczące jego reformy.

Ze względu na wagę poruszanych tematów oraz szeroki zakres dyskusji, Ministerstwo Sprawiedliwości planuje zorganizowanie kolejnej edycji szkolenia w przyszłym roku.

{"register":{"columns":[]}}