Sieć Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym wspiera uchodźców z Ukrainy
02.03.2022
Sieć Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym oferuje wszystkim osobom pokrzywdzonym zbrojną agresją na Ukrainie bezpłatną pomoc psychologiczną, prawną oraz materialną. Każdy przybysz z obszarów objętych wojną otrzyma pomoc ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.
Sieć Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym oferuje wszystkim osobom pokrzywdzonym zbrojną agresją na Ukrainie bezpłatną pomoc psychologiczną, prawną oraz materialną. Potrzebujący będą mogli skorzystać również z pomocy tłumacza. Wykaz placówek, gdzie uchodźcy mogą otrzymać pomoc znajduje się na stronie: www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/.
Ponad 300 punktów pomocy
Działa już ponad 300 takich punktów – są prawie w każdym powiecie – a powstają następne. Zapewniają ofiarom i świadkom przestępstw szybką, nieodpłatną, kompleksową i profesjonalną pomoc – prawną, psychologiczną, medyczną i rehabilitacyjną. To również wsparcie materialne dostosowane do konkretnych potrzeb.
Rodzaj udzielanej pomocy zależy od indywidualnej sytuacji potrzebujących. Oprócz pomocy prawnej, psychologicznej i medycznej, będzie świadczone również wsparcie materialne. Pokryje ono m.in. koszty: leczenia, rehabilitacji, leków, żywności (bonów żywnościowych), zakupu odzieży, bielizny, obuwia, środków czystości i higieny osobistej.
Pełny pakiet wsparcia
Pomoc może zostać udzielona na podstawie wniosku osoby uprawnionej i dokumentu, np. paszportu. Wniosek jest dostępny w języku ukraińskim. Pokrzywdzeni działaniami wojennymi, którzy przekroczyli granice po 24 lutego mogą otrzymać pełny pakiet pomocy dostępnej ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Z posiadanych informacji wynika, ze szczególnie jest potrzeba udzielania pomocy psychologicznej i materialnej. Na stronie Funduszu Sprawiedliwości można znaleźć informacje, również w języku ukraińskim, na temat udzielanej pomocy: www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/ua/
Na bieżąco spływają informacje o zaangażowaniu placówek Sieci Pomocy, szczególnie tych przy granicy kraju, z którymi Ministerstwo jest w stałym kontakcie.
Fundusz Sprawiedliwości przekazał już kilkaset milionów złotych na pomoc ofiarom przestępstw. Było to możliwe dzięki zwiększeniu – w porównaniu z okresem poprzednich rządów – ponad 50-krotnie kwot, które są przekazywane na pomoc pokrzywdzonym przestępstwem.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości