W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Służba Więzienna niesie pomoc uchodźcom na granicy z Ukrainą

06.03.2022

Tysiące Polaków pomagają uchodźcom z Ukrainy, wśród nich są funkcjonariusze Służby Więziennej z całego kraju. Organizują zbiórki rzeczowe i pieniężne, oddają krew, oferują transport, dach nad głową.

Pomoc Służby Więziennej dla uchodźców

- Wszyscy Polacy robią fantastyczną robotę pomagając uchodźcom, co sprawia, że możemy być naprawdę dumni z siebie jako naród. W tę fantastyczną pracę zaangażowała się również Służba Więzienna. Cieszę się, że odpowiadamy drugiemu człowiekowi z tak wielkim sercem, dbając o godność ludzką wszystkich, którzy uciekają przed wojną z Ukrainy – mówi Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Woś, który nadzoruje Służbę Więzienną. 

Wiceminister podkreśla, że w ramach pomocy osobom uciekającym przed wojną funkcjonariusze Służby Więziennej przewożą uchodźców oraz organizują zbiórki żywności i darów. Organizują również miejsca noclegowe w ośrodkach szkolenia, w tym w Wyższej Szkole Wymiaru Sprawiedliwości. 

Przewożenie uchodźców

Z uwagi na przygraniczne położenie województwa lubelskiego i podkarpackiego, w pomoc uchodźcom ofiarnie zaangażowali się funkcjonariusze z tych terenów. 

- W czasie wolnym od pracy funkcjonariusze Służby Więziennej zgłaszają się do punktów pomocy, gdzie pomagają przy sortowaniu odzieży i przy wydawaniu żywności. Zajmują się również logistyką i przyjmowaniem osób – relacjonuje rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Hrubieszowie por. Adrian Małecki. 
Pojazdami Służby Więziennej tysiące uchodźców przewożone są z przejść granicznych do punktów recepcyjnych, gdzie otrzymują pierwsze wsparcie. 

Pomoc humanitarna 

Z każdą godziną przybywa pomysłów i ludzi włączających się w różne formy pomocy Ukrainie. Funkcjonariusze Służby Więziennej  współpracują z urzędami wojewódzkimi i lokalnymi ośrodkami pomocowymi. Gromadzą żywność długoterminową, m.in. konserwy, olej, cukier, mąkę, kasze, ryż. A także kosmetyki, środki higieny osobistej, chemię gospodarczą, kubki, talerze, sztućce jednorazowe, koce, śpiwory, poduszki, baterie, ładowarki do telefonów oraz artykuły dla dzieci: żywność, środki higieniczne i zabawki.

Zbiórka sprzętu dla żołnierzy

Organizowana jest również zbiórka sprzętu dla żołnierzy ukraińskich, np. latarek powerbanków i środków medycznych pierwszej pomocy: opatrunków, gazy, opasek uciskowych, plastrów, preparatów odkażających, bandaży, podstawowych leków. Funkcjonariusze Służby Więziennej z Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim środki medyczne zebrane w swojej jednostce postanowili przekazać żołnierzom ukraińskim walczącym na froncie w okolicach Kijowa oraz Lwowa za pośrednictwem członków Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim.

Dar serca dla Ukrainy

„Dar serca dla Ukrainy” to akcja prowadzona przez Zakład Karny w Czarnem. Dwóch funkcjonariuszy z tej jednostki udało się na granicę polsko-ukraińską, gdzie w ramach wolontariatu będą udzielać pomocy medycznej.  

Służba Więzienna przekazała 40 łóżek Urzędowi Gminy w Krasnymstawie i Nadleśnictwu Sobibór, które dały schronienie grupie Ukraińców. Zakład Karny w Wołowie w porozumieniu z opolskim Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej oraz Urzędem Wojewódzkim w Opolu użyczyły 25 zestawów łóżek piętrowych. Funkcjonariusze organizują zakwaterowanie dla uchodźców i przyjmują ich pod swój dach. 

Wspólnie z innymi służbami mundurowymi Służba Więzienna organizuje zbiórki krwi. Część jednostek penitencjarnych deleguje swoich psychologów do ośrodków interwencji kryzysowej, aby udzielać pomocy ukraińskim uchodźcom.

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}