Spotkanie kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości z przedstawicielami Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego
26.03.2024
Działania Ministerstwa Sprawiedliwości podjęte w reakcji na kryzys humanitarny, sytuacja osób z Ukrainy w Polsce oraz pomoc prawna oferowana uchodźcom – to główne tematy spotkania, które Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar oraz Podsekretarzyni Stanu w MS Zuzanna Rudzińska-Bluszcz odbyli dziś (26 marca br.) z przedstawicielami Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego.
Międzynarodowy Komitet Ratunkowy (International Rescue Committee, IRC) to międzynarodowa organizacja zajmująca się pomocą uchodźcom oraz osobom przesiedlonym w wyniku wojny, prześladowania lub klęski żywiołowej. IRC działa w ponad 50 państwach na całym świecie.
Od 2022 r. przedstawiciele organizacji pracują również w Polsce, pomagając osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie. IRC zapewnia ukraińskim uchodźcom kompleksową pomoc prawną, materialną i medyczną. Wspiera ponadto polskie organizacje pozarządowe, samorządy oraz społeczności lokalne.
Podczas spotkania Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar podkreślił, że odpowiednia reakcja na wyzwania związane z kryzysem humanitarnym jest sprawą kluczową. Zaznaczył, że od początku wybuchu wojny Polska wspiera Ukrainę na gruncie politycznym, militarnym oraz prawnym. Resort sprawiedliwości angażuje się także w badanie i dokumentowanie zbrodni wojennych popełnianych na terytorium Ukrainy oraz prace Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji Przeciwko Ukrainie, który działa przy Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze. Minister przypomniał ponadto, że reakcja milionów Polaków, którzy otworzyli swoje serca i domy przed uchodźcami z Ukrainy, stanowi piękny gest humanitarny.
Szef resortu zaznaczył również, że Ministerstwo Sprawiedliwości pomaga osobom uciekającym przed rosyjską agresją na wielu płaszczyznach. Jako przykład wskazał powołanie instytucji opiekuna tymczasowego, który jest uprawniony do reprezentowania małoletniego obywatela Ukrainy oraz do sprawowania nad nim pieczy. Nie ingeruje przy we władzę rodzicielską obywateli Ukrainy. W okresie od 12 marca 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. opiekuna tymczasowego ustanowiono dla ponad 41 tys. małoletnich.
Z kolei funkcjonujący w Ministerstwie Sprawiedliwości Wydział Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Poradnictwa Obywatelskiego przygotował i przetłumaczył na język ukraiński informator o nieodpłatnej pomocy udzielanej na terenie Polski. Co więcej, we współpracy z Departamentem Funduszu Sprawiedliwości, Wydział NPP zorganizował szereg szkoleń osób udzielających cudzoziemcom wsparcia w placówkach ogólnopolskiej Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym oraz systemu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego.
Koordynująca działania Funduszu Sprawiedliwości wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz podkreśliła natomiast, że zapewnia on natychmiastową i bezpłatną pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom oraz osobom im najbliższym, niezależnie od ich narodowości, a zatem także obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Polski. Dodała, że w ramach Funduszu Sprawiedliwości działa także ogólnopolska Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw, która liczy 286 placówek w całej Polsce. Ponadto z całodobowej Linii Pomocy Pokrzywdzonym, działającej również w językach ukraińskim i rosyjskim, skorzystało ponad 37 tys. osób.
Przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego docenili zaangażowanie Ministerstwa Sprawiedliwości w działania na rzecz poprawienia sytuacji uchodźców. Senior Vice Prezydent IRC w Europie Harlem Désir zaznaczył, że skuteczna pomoc osobom uciekającym przed wojną wymaga skoordynowanych działań na poziomie międzynarodowym. Pozytywnie ocenił także chęć dialogu i konsultacji kierownictwa resortu z przedstawicielami organizacji pozarządowych.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości