Spotkanie kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Věrą Jourovą
14.03.2024
Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar oraz Sekretarz Stanu w MS Krzysztof Śmiszek odbyli dzisiaj (14 marca br.) w siedzibie resortu spotkanie z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Věrą Jourovą. Tematem rozmów były działania polskiego rządu w zakresie przywracania praworządności.
Podczas dzisiejszego spotkania wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Věra Jourová z uznaniem przyjęła działania resortu pod kierownictwem Ministra Adama Bodnara. Podkreśliła, że pilne przywrócenie zasad praworządności i poszanowania demokracji leży w interesie polskich obywateli.
Z kolei Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar wyraził nadzieję, że dalsze zdecydowane wdrażanie reform wymiaru sprawiedliwości doprowadzi do zakończenia wszczętej przeciwko Polsce procedury z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej. Jest ona uruchamiana wobec krajów, wobec których stwierdzono ryzyko „poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości UE”.
Po zakończeniu spotkania Minister Bodnar oraz wiceprzewodnicząca Věra Jourová wzięli udział we wspólnej konferencji prasowej. Minister Sprawiedliwości podziękował wiceprzewodniczącej KE za przyjazd do Polski oraz wsparcie, jakie kierownictwo resortu otrzymuje od Unii Europejskiej podczas przywracania reguł praworządności.
– Rozmawialiśmy o postępach we wdrażaniu planu przywracania praworządności i naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Kilka tygodni temu zaprezentowałem go w Brukseli.
W sejmie trwają obecnie prace nad nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kolejne ustawy są w przygotowaniu i już niebawem staną się przedmiotem prac parlamentarnych – powiedział Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.
Zdaniem Věry Jourovej poszanowanie prawa europejskiego oraz niezawisłości sędziów to fundamenty demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego. Stwierdziła również, że reformy Ministerstwa Sprawiedliwości przyspieszą postępowania w sądach oraz odbudują zaufanie Polaków do wymiaru sprawiedliwości.
– Tu nie chodzi o Brukselę a o obywateli Polski, którzy zasługują na silną demokrację i niezależny wymiar sprawiedliwości – zaznaczyła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, która odwiedziła Warszawę w ramach tzw. Democracy Tour. Jej główny celem jest wzmacnianie odporności demokracji w UE przed nadchodzącymi wyborami europejskimi oraz przeciwdziałanie dezinformacji, manipulacji informacjami i obcej ingerencji.
Ponowne wdrożenie w Polsce zasad demokratycznego państwa prawa stanowi dla obecnego kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości priorytet. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar jest przewodniczącym Międzyresortowego Zespołu ds. przywracania praworządności oraz porządku konstytucyjnego, który powstał w pierwszym dniu rozpoczęcia pracy nowego rządu. Efektem działań wspomnianego zespołu jest Plan Działań Polski ws. przywracania praworządności, który Minister Sprawiedliwości przedstawił 20 lutego br. na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Ogólnych. Główne elementy reformy dotyczą Krajowej Rady Sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, uniezależnienia sądów od władzy wykonawczej, a także zapewnienia zgodności polskich przepisów z prawem UE. Należy podkreślić, że wszelkie kroki podejmowane przez resort są przedmiotem konsultacji społecznych oraz dialogu z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości. W interesie polskiego rządu leży przede wszystkim stworzenie warunków, w których niezawisłość sędziowska, chroniona przez art. 19 Traktatu o Unii Europejskiej i Konstytucję RP, może być w pełni zabezpieczona.
Warto także przypomnieć, że to właśnie realizacja Planu Działań otworzyła drogę do odblokowania blisko 600 miliardów złotych z Krajowego Planu Odbudowy i Polityki Spójności. Zostaną one przeznaczone na m.in. budowę obwodnic oraz instalacji urządzeń nadzoru ruchu drogowego, wyposażenie i modernizację infrastruktury w sektorze rolno-spożywczym oraz realizację Programów „Maluch+” i „Czyste powietrze”.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości