W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara z delegacją Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych

09.08.2024

– Dziękuję Izbie Reprezentantów i wszystkim członków Kongresu za współpracę oraz wsparcie dla przeprowadzanych przez obecny rząd reform w Polsce – powiedział Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar podczas dzisiejszego (9.08.2024 r.) spotkania z delegacją Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych. Spotkanie odbyło się w Ministerstwie Sprawiedliwości na prośbę strony amerykańskiej.

Spotkanie Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara z delegacją Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych

W skład delegacji kongresmenów wchodzili: przewodniczący delegacji Hal Rogers oraz Tom Cole, Chuck Fleischmann, Jake LaTurner, Mike Flood, Andrew Garbarino z Partii Republikańskiej, a także Marcy Kaptur z Partii Demokratycznej.

Ze strony polskiej w spotkaniu uczestniczyli Wiceminister Spraw Zagranicznych Marek Prawda, Wiceministra Sprawiedliwości Maria Ejchart oraz Zastępca Prokuratora Generalnego Jacek Bilewicz.

Zainteresowanie przedstawicieli Kongresu koncentrowało się na ocenie prawnej, społecznej i humanitarnej sytuacji w Ukrainie widzianej z polskiej perspektywy oraz wsparciu i pomocy udzielanej temu krajowi przez Polskę. Goście wyrazili uznanie dla polskich władz i społeczeństwa za ogromne wsparcie dla państwa broniącego się przed rosyjską napaścią. Szczególnie podziękowania przekazali za przyjęcie ponad miliona uchodźców, głównie dzieci, kobiet i osób starszych. – Polska jest cennym i zaufanym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych – podkreślił przewodniczący delegacji kongresmenów Hal Rogers.

– Istnieje pilna potrzeba ustanowienia Międzynarodowego Trybunału, którego zadaniem byłoby osądzenie osób odpowiedzialnych za agresję Rosji na Ukrainę – podkreślił szef resortu sprawiedliwości, apelując do przedstawicieli Izby Reprezentantów o poparcie tej propozycji.

Skuteczne ściganie sprawców zbrodni i przestępstw wojennych wymaga współpracy międzypaństwowej. Prokuratura Krajowa dokumentuje przestępstwa popełnione w Ukrainie. Od początku agresji Rosji Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje działania zmierzające do ustalenia, zatrzymania, oskarżenia i osądzenia sprawców popełnianych tam zbrodni. Chodzi o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie ludobójstwa, jak też o przestępstwa przeciwko środowisku naturalnemu.

– Głównym problemem nadchodzącej jesieni i zimy będą dostawy energii dla mieszkańców Ukrainy – wskazał minister Adam Bodnar odpowiadając na pytanie dotyczące największych, aktualnych wyzwań w zakresie pomocy dla Ukrainy.

– Ukraińcy walczą o uniwersalne wartości i prawa człowieka – podkreślił Wiceminister Spraw Zagranicznych Marek Prawda. Dodał, że konflikt na Ukrainie dużo nas, zarówno Polskę, jak też państwa członkowskie UE i NATO nauczył. W państwach europejskich, szczególnie wśród członków Paktu Północnoatlantyckiego znacząco wzrosły wydatki na obronność. Głównym wyzwaniem jest umocnienie jedności europejskiej i euroatlantyckiej pozwalające stawiać skuteczny opór agresywnej polityce Rosji. W tym kontekście wskazał na znaczenie współpracy europejskiej, czego najlepszym przykładem jest odrodzenie aktywności w ramach Trójkąta Weimerskiego, czyli formy ścisłej współpracy Polski, Francji i Niemiec.

Zabierając głos Wiceministra Sprawiedliwości Maria Ejchart wskazała na fakt, że historia Ukrainy po rosyjskiej napaści w lutym 2022 r. stała się częścią naszej codziennej historii. Ponadto zwróciła uwagę na ścisłą i dobrą polsko-ukraińską współpracę w zakresie wymiaru sprawiedliwości, a szczególnie dobrą współdziałanie polskich oraz ukraińskich służb penitencjarnych.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}