Spotkanie Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara z Renew Europe
16.01.2025
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar spotkał się z przewodniczącą grupy politycznej w Parlamencie Europejskim Renew Europe Valérie Hayer i koordynatorami grupy.
– Dziękuję Państwu za zaangażowanie na rzecz wspólnotowych wartości i solidarności. Liczę, że nasza współpraca przyczyni się do wypracowania rozwiązań, które będą służyć wszystkim obywatelom Unii – podkreślił minister Adam Bodnar. Dodał, że dzisiejsze (15 stycznia br.) spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości jest doskonałą okazją do wymiany opinii na temat kluczowych priorytetów, które Polska będzie realizować podczas swojej prezydencji w Radzie UE.
– Mam nadzieję, że nasze rozmowy pomogą zidentyfikować wspólne cele, które możemy realizować na forum europejskim – stwierdził Bodnar.
Fundamentem działań polskiej prezydencji będzie szeroko rozumiane bezpieczeństwo. – To również przewodni temat prac w obszarze wymiaru sprawiedliwości. Szczególny nacisk położymy na ochronę praw obywateli w obszarze prawa karnego i cywilnego, a także na rolę społeczeństwa obywatelskiego w ochronie praworządności – zapewnił minister.
W obszarze prawa karnego prezydencja skupi się na wyzwaniach dla bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. Priorytetem będzie zakończenie negocjacji trójstronnych, między Parlamentem Europejskim, Komisją Europejską i Radą Unii Europejskiej projektu dyrektywy w sprawie praw ofiar oraz projektu dyrektywy w sprawie zwalczania korupcji .
Zostaną również rozpoczęte negocjacje z Parlamentem Europejskim nad projektem dyrektywy w sprawie przemytu migrantów i projektem dyrektywy w sprawie w sprawie zwalczania niegodziwego traktowania w celach seksualnych i wykorzystywania seksualnego dzieci.
W obszarze prawa cywilnego polska prezydencja skoncentruje się m.in. na na wzmocnieniu bezpieczeństwa prawnego obywateli UE w sytuacjach transgranicznych, a także na usunięciu istniejących barier dla konkurencyjności unijnej gospodarki. Główny nacisk położony będzie na postępach w negocjacjach dotyczących dyrektywy w sprawie harmonizacji niektórych aspektów prawa upadłościowego oraz rozporządzenia w kwestiach dotyczących ochrony osób dorosłych.
Minister Adam Bodnar podkreślił, że należy wzmocnić społeczeństwo obywatelskie przez wprowadzenie odpowiednich mechanizmów, by brało udział w budowie i ochronie praworządności. – Potrzebujemy też narzędzi chroniących dziennikarzy oraz obrońców praw człowieka uczestniczących w debacie publicznej – mówił.
Szef resortu sprawiedliwości odniósł się również do kryzysu praworządności, jaki miał miejsce w Polsce w latach 2015-2023. – Z uwagi na liczne skargi kierowane w tamtym czasie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, przyczynił się on do rozwoju orzecznictwa Trybunału – mówił Adam Bodnar. Dodał, że orzecznictwo Trybunału pozwoliło rozbudować standardy ochrony praw człowieka i stało się drogowskazem dla obecnego rządu w podejmowaniu działań na rzecz przywracania rządów prawa i porządku konstytucyjnego.
Wyroki ETPC dotyczące kryzysu praworządności w Polsce prezentują spójną i przemyślaną linię orzeczniczą. Analizując okoliczności polskich spraw Trybunał wypracował jednolity standard ochrony praw człowieka, który znajduje zastosowanie uniwersalne – wobec wszystkich państw-stron Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz jej Protokołów dodatkowych.
Standardem podkreślanym we wszystkich, wydanych w ostatnim czasie wyrokach ETPC w sprawach dotyczących praworządności jest to, że sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa powinni wybierać sędziowie.
Ministerstwo Sprawiedliwości uznaje wyroki trybunałów międzynarodowych i zobowiązuje się do ich wykonania. Standardy praworządności zawarte w przełomowych wyrokach, m.in. Xero Flor przeciwko Polsce, Reczkowicz przeciwko Polsce, Żurek przeciwko Polsce wyznaczają kierunek działań podejmowanych przez resort sprawiedliwości. Ministerstwo dokonało przeglądu ok. 160 spraw w celu zmiany opinii dotyczących kwestii praworządności.
Z ramienia Ministerstwa Sprawiedliwości w spotkaniu uczestniczyli m.in. wiceminister Dariusz Mazur, doradczyni Ministra Sprawiedliwości ds. polityczno-prawnych Dominika Ziętara, Dyrektor Departamentu Prawa Europejskiego Małgorzata Pawelec, Zastępca Dyrektora Departamentu Prawa Karnego Marcin Mrowicki.
Valérie Hayer jest deputowaną z Francji i przewodniczącą frakcji Renew Europe w Parlamencie Europejskim. Zasiada w Konferencji Przewodniczących (BCPR) i Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI). Pełni również funkcję zastępcy w Komisji Budżetowej (BUDG).
Renew Europe (Odnówmy Europę) to grupa polityczna w Parlamencie Europejskim, która w czerwcu 2019 r. zastąpiła frakcję ALDE. Jej głównym celem jest kontynuacja integracji europejskiej jako projektu jednoczącego Stary Kontynent. Grupa głosi konieczność połączenia wzrostu gospodarczego z równowagą ekologiczną, sprawiedliwością społeczną i odpowiedzialnością.