W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Ministra Sprawiedliwości z Prezesem Krajowej Izby Radców Prawnych i nowo wybranymi dziekanami izb okręgowych

25.10.2024

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar spotkał się (24.10.2024 r.) z Prezesem Krajowej Izby Radców Prawnych (KIRP) Włodzimierzem Chróścikiem oraz nowo wybranymi dziekanami okręgowych izb radców prawnych.

Spotkanie Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara z Prezesem Krajowej Izby Radców Prawnych i nowo wybranymi dziekanami izb okręgowych

Podczas spotkania Minister Adam Bodnar podziękował samorządowi radcowskiemu za zaangażowanie w obronę praworządności oraz wyraził nadzieję na dalsze zacieśnianie współpracy, podkreślając znaczenie autonomii samorządu zawodowego.

W kontekście nadchodzącej Prezydencji Polski w Unii Europejskiej szef resortu sprawiedliwości zaznaczył, że w planach jest organizacja konferencji poświęconej roli społeczeństwa obywatelskiego i prawniczych samorządów zawodowych w umacnianiu praworządności, w której udział mają wziąć ministrowie sprawiedliwości państw członkowskich UE. W ramach konferencji planowane są panele dedykowane roli samorządów zawodowych, w szczególności ich wkładowi w umacnianie demokratycznego państwa prawnego.

Minister Bodnar podziękował także za wkład samorządu radcowskiego w proces wyboru nowego Prokuratora Krajowego oraz za wsparcie w tworzeniu nowej struktury Prokuratury Generalnej po planowanym rozdzieleniu funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Zapowiedział również, że samorządy zawodowe będą miały możliwość zgłaszania kandydatów na stanowisko Prokuratora Generalnego, a ich przedstawiciele będą zasiadać w Radzie Społecznej przy Prokuraturze Generalnej.

Spotkanie było także okazją do omówienia najważniejszych zmian prawnych przygotowanych przez Ministerstwo, w tym zasady tzw. pierwszej godziny, czyli kontaktu z pełnomocnikiem zaraz po zatrzymaniu oraz skrócenia czasu tymczasowego aresztowania. Poruszono również kwestię intensywnych prac nad informatyzacją wymiaru sprawiedliwości oraz zmian w zakresie świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej. W dalszej części dyskusji omówiono aktualne wyzwania i potrzeby środowiska radców prawnych. Zgłoszono m.in. konieczność podniesienia stawek za dyżury obrończe, uregulowanie działalności kancelarii odszkodowawczych, potrzebę waloryzacji opłat za aplikację oraz przywrócenie zdalnych posiedzeń dla radców prawnych. 

Następne spotkanie z KIRP zaplanowano na 15 listopada br. Zostaną na nim przedstawione kolejne propozycje zmian dotyczących funkcjonowania i wzmocnienia samorządu radcowskiego.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}