Spotkanie Ministra Sprawiedliwości z przedstawicielami organizacji sędziowskich
20.02.2024
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele m.in. Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, Forum Współpracy Sędziów, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów Sądów Administracyjnych czy Stowarzyszenie Sędziów „Themis”. Minister Bodnar zaprezentował plan zmian w wymiarze sprawiedliwości. Przedyskutował z obecnymi organizacjami bieżące problemy oraz ustalił regularną formę współpracy w przyszłości.
- Przyświeca mi cel, żeby do reform w wymiarze sprawiedliwości podchodzić systematycznie i poważnie. Zmiany w zakresie przywracania praworządności będą intensywne. Kluczowym elementem jest sprawczość. Nie możemy zatrzymać się w połowie drogi – powiedział Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.
Dlatego rozmawiano o potrzebach i planach. Prezes Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” sędzia Krystian Markiewicz zapowiedział, że stowarzyszenie przedstawi szczegółowy raport dotyczący funkcjonowania sądownictwa w ostatnich latach.
– Nasze postulaty dotyczą poprawy efektywności pracy sądów, uniezależnienia sądownictwa od władzy wykonawczej oraz rozliczenia osób odpowiedzialnych za erozję państwa prawa w Polsce. Należy doprowadzić do sytuacji, w której ewentualna zmiana sił politycznych nie doprowadzi do rewolucji w wymiarze sprawiedliwości – powiedział sędzia Markiewicz.
Raport ma dotyczyć między innymi Krajowej Rady Sądownictwa, zmienionej ustawą z 2017 roku. – Działalność neo-KRS powoduje ogromne problemy. Wnioski o zabezpieczenie TK mają utrudnić Ministrowi Sprawiedliwości odwoływanie prezesów sądów. Jest to kluczowe stanowisko w prawidłowym działaniu sądów – podkreślił sędzia Bartłomiej Starosta, Przewodniczący Stałego Prezydium Forum Współpracy Sędziów.
W odpowiedzi Minister Bodnar zaznaczył – W Ministerstwie Sprawiedliwości szukamy sposobów na ograniczenie szkodliwej działalności KRS. Staramy się czuwać nad związanymi z tym sprawami – podkreślił Minister Sprawiedliwości.
Dla sędziów obecnych na spotkaniu, ważna była kwestia weryfikacji osób pełniących funkcje prezesów sądów. – Sądy, w których sędziowie wystąpili z wnioskami o odwołanie prezesów, są intensywnie monitorowane. Będziemy przyglądać się każdej sprawie i wyciągniemy stosowne konsekwencje – zapewniał Wiceminister Sprawiedliwości Dariusz Mazur.
Rozmawiano m.in. o sędzi Annie Kalbarczyk, potrzebie informatyzacji sądów, konieczności przyjrzenia się działaniu Komisji ds. kierowania nieletnich do młodzieżowych ośrodków wychowawczych, niezbędnych podwyżkach dla biegłych psychiatrów oraz dla asystentów i referendarzy, a także możliwości poszerzania przez nich kompetencji.
– Cieszymy się, że jest chęć współpracy. Widzimy wysiłek i trud kierownictwa resortu. To miłe, że Minister w tak bezpośredni sposób rozmawia ze stowarzyszeniami. Jednocześnie liczymy na więcej, choć zdajemy sobie sprawę z niełatwej sytuacji Ministerstwa Sprawiedliwości – powiedziała sędzia Beata Morawiec.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości