Spotkanie p.o. Prokuratora Krajowego Jacka Bilewicza i Wiceministra Sprawiedliwości Arkadiusza Myrchy z przedstawicielami Prokuratury Europejskiej
23.01.2024
Pełniący obowiązki Prokuratora Krajowego Jacek Bilewicz oraz Wiceminister Sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha spotkali się z przedstawicielami Prokuratury Europejskiej w Luksemburgu.
W siedzibie EPPO odbyło się spotkanie p.o. Prokuratora Krajowego Jacka Bilewicza i wiceministra Sprawiedliwości Arkadiusza Myrchy z szefową Prokuratury Europejskiej Laurą Kövesi oraz jej zastępcami – Andrèsem Ritterem oraz Petrem Klementem. Kierownictwo EPPO wyraziło satysfakcję ze złożenia przez Polskę notyfikacji o zamiarze przystąpienia do Prokuratury Europejskiej oraz przedstawiło szczegóły współpracy z polskimi śledczymi.
Rozmawiano o zasadach wyłaniania kandydatów na polskich prokuratorów europejskich, regulacjach dotyczących współpracy Prokuratury Europejskiej (EPPO) z polskimi organami ścigania oraz rozstrzygania sporów kompetencyjnych pomiędzy EPPO a jednostkami polskiej prokuratury.
Wstępnie zaproponowano utworzenie trzech biur krajowych EPPO w Polsce oraz powołanie od 12 do 18 polskich delegowanych prokuratorów europejskich. W dalszej perspektywie ta liczba mogłaby być zwiększona nawet do 30 osób.
Omówiono także sposób wyłaniania kandydatów na delegowanych prokuratorów europejskich. Jest on regulowany przepisami Rozporządzenia Rady (UE) 2017/1939 z 12.10.2017r.
Kandydaci na wspomniane stanowisko muszą być aktywnymi członkami prokuratury lub sądownictwa. Powinni także odznaczać się niekwestionowaną niezależnością, posiadać niezbędne kwalifikacje oraz mieć odpowiednie doświadczenie praktyczne dotyczące systemu prawnego swojego państwa członkowskiego. Muszą być niekarani i nie mogą mieć na koncie jakiegokolwiek postępowania karne czy dyscyplinarne.
Decyzja o przystąpieniu Polski do struktur EPPO była jedną z pierwszych, jaką podjął Adam Bodnar jako Minister Sprawiedliwości.
W Ministerstwie Sprawiedliwości obecnie przygotowany jest projekt zarządzenia w sprawie powołania zespołu do spraw wyłonienia kandydatów na urząd delegowanego prokuratora europejskiego. W jego skład będą wchodzić osoby wyznaczone przez Ministra Sprawiedliwości oraz przedstawiciele Krajowej Rady Prokuratorów. Procedura wyłonienia kandydatów na omawiane stanowisko zakłada także udział niezależnych obserwatorów. Będą oni wyznaczani przez organizacje pozarządowe, których działalność statutowa obejmuje aktywność w sferze upowszechniania i ochrony wolności, praw człowieka oraz swobód obywatelskich. Po zakończeniu procedury Minister Sprawiedliwości prześle listę kandydatów do Europejskiego Prokuratora Generalnego. Będzie ona również opublikowana na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
P.o. Prokuratora Krajowego Jacek Bilewicz i wiceminister Arkadiusz Myrcha omówili także szczegóły dotyczące oficjalnej wizyty prokurator Laury Kövesi w Ministerstwie Sprawiedliwości, która odbędzie się w ostatnich dniach stycznia.
Prokuratura Europejska rozpoczęła działalność 1 czerwca 2021 r. i w ramach kompetencji zajmuje się ściganiem oszustw podatkowych, przestępczością transgraniczną związaną z VAT czy praniem brudnych pieniędzy. Tylko w 2022 r. Prokuratora Europejska prowadziła 1117 postępowań przygotowawczych, w wyniku których zajęto ok. 359 milionów euro.
W państwach członkowskich, które współpracują z EPPO wzrosła liczba dochodzeń w sprawie nadużyć finansowych na szczeblu Unii Europejskiej odkąd przystąpiły one do Prokuratury Europejskiej.
Współpraca w ramach Prokuratury Europejskiej jest kluczowa w skutecznym zapewnianiu bezpieczeństwa i sprawiedliwości w całej Unii Europejskiej.
Organy EPPO wykorzystują najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne oraz tworzą elitarny korpus wysoko wykwalifikowanych śledczych, którzy specjalizują się w przeciwdziałaniu nadużyciom finansowym. Przystąpienie do organów Prokuratury Europejskiej ułatwi tym samym ściganie złożonych struktur przestępczych działających na terenie wielu państw. Dotychczas polskie organy ścigania współpracowały z EPPO jedynie na poziomie technicznym, co nie zawsze umożliwiało kompleksowe przeprowadzenie postępowań w sprawach o wymiarze transgranicznym.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości