W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie przedstawicieli kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości z przedsiębiorcami w Białymstoku

21.03.2025

Minister Adam Bodnar i wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz podczas spotkania z przedsiębiorcami w Białymstoku przedstawili propozycje zmian w wymiarze sprawiedliwości, które ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej.

Spotkanie przedstawicieli kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości z przedsiębiorcami w Białymstoku

Celem Ministerstwa Sprawiedliwości jest stworzenie systemu, który nie tylko ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej, ale także zapewni skuteczną ochronę prawną. Chcemy wysłuchać głosu przedsiębiorców i prawników, aby lepiej zrozumieć kluczowe problemy, z którymi się borykają i na tej podstawie wyznaczyć kierunki działań na przyszłość – podkreślił Adam Bodnar podczas debaty (20 marca br.) pt. „Sprawny wymiar sprawiedliwości – silna gospodarka”.

Jak podkreślił minister, stabilizacja sytuacji w wymiarze sprawiedliwości nastąpi poprzez przyjęcie ustaw dotyczących statusu sędziów. Ważnym krokiem na tej drodze będzie utworzenie nowej Krajowej Rady Sądownictwa oraz naprawienie Sądu Najwyższego. – Intensywnie nad tym pracujemy. Pracuje nad tym również Komisja Kodyfikacyjna. Konsultujemy projekty ustaw z całym środowiskiem prawniczym. Już wkrótce będziemy gotowi, żeby wdrożyć wszystkie rozwiązania – zapewnił Adam Bodnar.

Głównym celem zmian wprowadzanych przez ministerstwo jest zbudowanie wymiaru sprawiedliwości przyjaznego obywatelom i przedsiębiorcom. Szczególnym obciążeniem dla firm są długotrwałe procesy sądowe, które blokują inwestycje. Minister przedstawił rozwiązania zmierzające do usunięcia tych barier funkcjonowania przedsiębiorstw. – Działania podejmowane przez ministerstwo w celu wzmocnienia efektywności i skrócenia postępowania sądowego to m.in. wprowadzenie digitalizacji, zdjęcie ciężaru spraw frankowych z polskich sądów, uregulowanie i doprecyzowanie instytucji biegłych sądowych, wprowadzenie nowych asystentów sędziowskich oraz uproszczenie systemów rejestrowych i postępowań upominawczych – podkreślił. Już w tym roku do polskich sądów trafi ponad 1100 asystentów, którzy usprawnią pracę sędziów.

Ministerstwo Sprawiedliwości buduje zaufanie do demokratycznego państwa prawa – mówiła wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która w resorcie zajmuje się m.in. sprawami gospodarczymi oraz usprawnieniem postępowań mediacyjnych. – Mediacja i inne formy alternatywnych metod rozwiązywania sporów pozwalają stronom szybciej dojść do porozumienia, i co istotne, uniknąć długotrwałych i kosztownych procesów sądowych – stwierdziła. Podczas białostockiej debaty zaprezentowano korzyści, jakie mediacja może przynieść w sprawach o roboty budowlane.

Jak zapowiedział szef resortu sprawiedliwości, będą kontynuowane prace nad reformą prokuratury, by stała się bardziej transparentna i profesjonalna w prowadzeniu spraw gospodarczych. Minister podkreślił znaczenie stabilności kadrowej w sądownictwie i prokuraturze dla zapewnienia efektywnego funkcjonowania systemu sprawiedliwości. – Przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej jest elementem głębokiej zmiany, którą każdego dnia obserwujemy w wymiarze sprawiedliwości – ocenił minister Adam Bodnar.

Fot. Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zdjęcia (8)