Spotkanie Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Arkadiusza Myrchy z wiceministrem sprawiedliwości Ukrainy
28.03.2024
Odpowiedzialność karna osób odpowiedzialnych za zbrodnie popełnione w Ukrainie, działania na forum ONZ w zakresie ochrony praw dzieci oraz rozbudowa współpracy prawnej pomiędzy oboma państwami – to główne tematy dzisiejszego (28 marca 2024 r.), które wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha odbył z wiceministrem sprawiedliwości Ukrainy Andrijem Hajczenką.
Wiceminister Myrcha podkreślił, że rosyjska napaść na Ukrainę stanowi ciężkie naruszenie prawa międzynarodowego. Winni popełnianych na terytorium Ukrainy zbrodni muszą zostać sprawiedliwie osądzeni i ukarani. Zaznaczył ponadto, że każdy kraj, który dopuszcza się agresji na inne państwo, musi zrozumieć, że społeczność międzynarodowa nie będzie milczeć. Od początku wybuchu wojny Polska wspiera Ukrainę na wielu płaszczyznach, dając schronienie milionom uchodźców oraz pomagając jej na gruncie politycznym i militarnym. Co więcej polscy śledczy działają w ramach Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie, które bada i zabezpiecza dowody na rosyjskie zbrodnie. Wiceminister Hajczenko podziękował za okazane przez Polskę wsparcie oraz zapewnił, że zaangażowanie Polski nie zostanie przez naród ukraiński zapomniane.
Na spotkaniu dyskutowano również o deportacjach ukraińskich dzieci z okupowanych terytoriów w głąb Rosji. Wiceministrowie sprawiedliwości zaznaczyli, że są to okrutne zbrodnie, które zasługują na szczególne potępienie. Każde dziecko wymaga szczególnej opieki, w tym odpowiedniej ochrony prawnej. Wiceminister Myrcha zapowiedział, że Polska będzie podnosić tę kwestię podczas Szóstego Komitetu Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Wiceministrowie sprawiedliwości Polski i Ukrainy poruszyli także sprawę zastraszania sędziów i Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego przez Rosję. Obie strony zgodnie uznały, że tego typu działania są ingerencją w niezależność wymiaru sprawiedliwości i mandat MTK. Dzięki inicjatywie Polski oraz wydatnym wsparciu Ukrainy w lutym tego roku Rada Europy przyjęła rezolucję, która potępiła wywieranie nacisku na niezawisłych sędziów.
Podkreślono także znaczenie dobrych relacji pomiędzy resortami sprawiedliwości Polski i Ukrainy. Eksperci z ministerstw obu państw regularnie uczestniczą w merytorycznych spotkaniach, które przyczyniają się do zrozumienia odmiennych systemów prawnych. Konstruktywne konsultacje przekładają na sprawną współpracę w zakresie przekazywania osób skazanych, ekstradycji i uprowadzeń dzieci. Wiceministrowie zwrócili uwagę na wysoki poziom kompetencji ekspertów z obu państw, zwłaszcza w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych.
Spotkanie wiceministrów sprawiedliwości było częścią polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych, które odbywają się w ramach wizyty Premiera Ukrainy Denysa Szmychala w Polsce. Przedstawiciele ukraińskich resortów przeprowadzili szereg rozmów z kierownictwami polskich ministerstw. Z kolei Premier Szmychal spotkał się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z Premierem Donaldem Tuskiem.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości