W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości z Prezesami Sądów Apelacyjnych i Rzecznikami Prasowymi

28.01.2025

27 stycznia 2025 r. w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości odbyło się spotkanie Wiceministra Dariusza Mazura z Prezesami Sądów Apelacyjnych oraz Rzecznikami Prasowymi tych sądów. W wydarzeniu uczestniczyli również dyrektorzy Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych, Departamentu Nadzoru Administracyjnego, Biura Komunikacji i Promocji oraz Krzysztof Dobies – Szef Gabinetu Politycznego Ministra.

Spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości z Prezesami Sądów Apelacyjnych i Rzecznikami Prasowymi

– Zależy nam na regularnych spotkaniach, które pozwolą nam na bieżąco omawiać kluczowe zagadnienia dotyczące funkcjonowania sądów oraz wspólnie podejmować strategiczne decyzje – podkreślił wiceminister Dariusz Mazur, zwracając się do uczestników.

Podczas spotkania Dyrektorka Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych, Marta Kożuchowska-Warywoda, omówiła działania realizowane w 2024 r. oraz przedstawiła priorytetowe cele na 2025 r.

W ubiegłym roku kluczowym zadaniem departamentu było przeprowadzenie procedury powołania 301 prezesów i wiceprezesów sądów we współpracy z samorządami sędziowskimi. Ponadto, Minister Sprawiedliwości przeprowadził 113 procedur odwołania prezesów i wiceprezesów sądów, a 76 osób zrezygnowało z pełnienia tych funkcji.

Na 2025 r. priorytetem jest rekrutacja asystentów sędziów w celu osiągnięcia standardu współpracy jednego asystenta z dwoma sędziami. Przedstawiono również plany dotyczące podniesienia wynagrodzeń asystentów oraz niwelowania dysproporcji płacowych w skali kraju. Istotnym krokiem w tym zakresie ma być wprowadzenie stanowiska młodszego asystenta, co umożliwi zatrudnienie studentów czwartego i piątego roku prawa oraz docelowe obsadzenie wakatów w największych miastach.

Podczas spotkania omówiono także kluczowe kwestie związane z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości, w tym:

  • zasady delegowania sędziów do sądów wyższej instancji,
  • wskaźniki etatyzacji pionów urzędniczych,
  • funkcjonowanie Systemu Losowego Przydziału Spraw oraz postulowane usprawnienia w tym zakresie.

Dodatkowo Wicedyrektorka Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych, Małgorzata Kosicka, poruszyła temat utworzenia sekretariatów kuratora okręgowego oraz sekretariatów zespołu kuratorskiej służby sądowej. Zmiany te wynikają z nowelizacji ustawy o kuratorach sądowych i mają na celu usprawnienie organizacji pracy w tym obszarze.

Spotkanie było okazją do merytorycznej dyskusji na temat bieżących wyzwań i dalszych działań zmierzających do poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}