W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie wiceministra Marcina Romanowskiego z Kierownikiem Narodowej Służby Społecznej Ukrainy

02.03.2023

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski spotkał się dziś (2 marca br.) z Vasylem Lutsykiem, Kierownikiem Narodowej Służby Społecznej Ukrainy. Spotkanie odbyło się na wniosek strony ukraińskiej w związku z wizytą w Polsce Zespołu ds. monitorowania pobytu ukraińskich dzieci czasowo relokowanych za granicą.

Spotkanie z Ministerstwie Sprawiedliwości z przedstawicielami Ukrainy

Przewodzący ukraińskiej delegacji Vasyl Lutsyk podziękował stronie polskiej za dotychczasowe wsparcie. Wiceminister Romanowski zadeklarował pełne zaangażowanie Ministerstwa Sprawiedliwości i podległych mu instytucji w pomoc ukraińskim obywatelom, którzy w wyniku działań wojennych w Ukrainie znaleźli się na terenie Polski.

– Już w pierwszych dniach wojny udostępniliśmy obywatelom Ukrainy dotkniętym rosyjską agresją, nasz system pomocy pokrzywdzonym – powiedział wiceminister Marcin Romanowski.

W wyniku rosyjskiej agresji do Polski trafiły miliony ukraińskich uchodźców, w tym wiele dzieci, które w naszym kraju znalazły bezpieczną przystań. Uchodźcy mogą skorzystać z finansowanej ze środków Funduszu Sprawiedliwości sieci ponad 300 Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym, w których Ukraińcy mogą uzyskać bezpłatną pomoc psychologiczną i prawną. Ukraińscy obywatele mają również możliwość skorzystania z ponad 1500 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w całej Polsce, w których uzyskują np. wsparcie w załatwianiu spraw urzędowych. Pomoc udzielana jest nie tylko po polsku, lecz także w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim.

Wiceminister Marcin Romanowski poinformował ukraińską delegację, że od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę polskie sądy ustanowiły opiekunów tymczasowych dla ponad 33 000 małoletnich Ukraińców, którzy znaleźli się na terenie naszego kraju bez dorosłego opiekuna. Ta sytuacja uzmysławia jak dramatyczne skutki niesie ze sobą wojna, która najmocniej uderza w najbardziej bezbronnych, a więc w kobiety i dzieci. Z drugiej strony, jest dowodem zaangażowania polskiego społeczeństwa i polskich instytucji w pomoc naszym napadniętym sąsiadom.

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}