W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Wiceministra Marcina Romanowskiego z politykami Brandenburgii

28.06.2023

Wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski spotkał się dzisiaj (28 czerwca br.) z delegacją Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) z Brandenburgii, której przewodniczył dr Jan Redmann. Rozmowy dotyczyły problemów migracji i bezpieczeństwa granic oraz aktualnych wyzwań w zakresie stosunków polsko-niemieckich.

Spotkanie Wiceministra Marcina Romanowskiego z politykami Brandenburgii

Wśród wielu poruszonych na spotkaniu kwestii dotyczących relacji polsko-niemieckich jedną z najważniejszych była polityka migracyjna.

Polska należycie wywiązuje się z obowiązku ochrony granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Skutecznie chroni granicę polsko-białoruską przed niekontrolowaną nielegalną migracją, wykorzystywaną przez reżim białoruski w działaniach hybrydowych przeciwko Polsce i UE. Nasz kraj przestrzega również przepisów prawa międzynarodowego w zakresie przyjmowania uchodźców dotkniętych zbrojną agresją rosyjską na Ukrainę. Mimo tego Polska staje się przedmiotem niesprawiedliwych ataków ze strony niektórych środowisk politycznych w Unii Europejskiej. Zdecydowana reakcja UE i wspieranie działań służb państw członkowskich są kluczowe w walce z procederem nielegalnej imigracji. Polska ma poczucie, że jej wkład w obronę granicy unijnej oraz w pomoc uchodźcom z Ukrainy nie został należycie doceniony.

Wiceminister Sprawiedliwości dr Marcin Romanowski zaznaczył, że Polska kategorycznie sprzeciwia się próbom narzucania przyjmowania – w ramach mechanizmu relokacji – nielegalnych migrantów czy nakładania na państwa, w razie odmowy ich przyjęcia, finansowych sankcji. Istnieje realna obawa, że projektowane rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie zarządzania azylem i migracją będą sprzyjać procederowi nielegalnej migracji oraz nałożą na państwa członkowskie dodatkowe obowiązki bez uwzględniania ich wkładu w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Nie traktujemy postulatów Komisji Europejskiej w sprawie składania przez Polskę wniosku o wyłączenie z unijnego paktu migracyjnego jako poważnych propozycji. Nie możemy uzależniać bezpieczeństwa polskich obywateli od zdania urzędników KE, która już wielokrotnie pokazała, że jej decyzje w stosunku do Polski nie są obiektywne – podkreślił wiceminister Romanowski.

Wiceminister Romanowski zwrócił również uwagę na podejście Niemiec do Rosji.

– Wraz z końcem epoki Helmuta Kohla relacje z Rosją stały się dla Niemiec ważniejsze od stosunków z państwami Europy Środkowej. Odejście Niemiec od polityki zorientowanej na Rosję jest kluczowe w dobrym układaniu relacji polsko-niemieckich. Z kolei powrót do modelu Europy Ojczyzn jest warunkiem sine qua non w celu kształtowania właściwych stosunków wewnątrz Unii Europejskiej. Obecne trendy związane z federalizacją i centralizacją UE są dla polskiego rządu nieakceptowalne. Stanowią też realne zagrożenie dla równego traktowania wszystkich państw wspólnoty – zaznaczył wiceminister Romanowski.

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}