W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Wiceministra Sprawiedliwości Dariusza Mazura z Minister ds. Europejskich Królestwa Danii Marie Bjerre

10.10.2024

Wiceminister Sprawiedliwości Dariusz Mazur podczas spotkania (10.10.2024) z Minister ds. Europejskich Królestwa Danii Marie Bjerre podkreślił zaangażowanie Polski w działania na rzecz przywracania praworządności.

Spotkanie Wiceministra Sprawiedliwości Dariusza Mazura z Minister ds. Europejskich Królestwa Danii Marie Bjerre

Dania jest najwyżej sklasyfikowanym krajem w Indeksie Praworządności World Justice Project 2023. Zajmuje w nim 1. miejsce. Natomiast Polska w tym rankingu zajmuje 36. miejsce. Także Komisja Europejska wysoko ocenia Danię w raportach o praworządności i podkreśla utrzymywanie się bardzo wysokiego poziomu niezależności sądownictwa. Współpraca między naszymi krajami, jak zauważył wiceminister, pozwoli czerpać z doświadczeń Danii.

Priorytetem polskiego rządu jest przywrócenie praworządności i ładu konstytucyjnego. W tym celu ministerstwo i władze państwowe podejmują szereg legislacyjnych i pozalegislacyjnych działań naprawczych.

Wiceminister Dariusz Mazur - odnosząc się do doświadczeń Polski w ostatnich latach - podkreślił, że powrót na ścieżkę praworządności jest wciąż utrudniony ze względu na brak zgody Prezydenta RP na wprowadzenie odpowiednich zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości. Przypomniał również, że w ostatnich latach upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa zdołała powołać około 3000 sędziów, których status może być podważany z uwagi na wadliwość procedury nominacyjnej. Wiceszef resortu mówił też o rozwiązaniach mających na celu doprowadzenie do pełnej zgodności z Konstytucją składu i działania KRS, zastrzegając, że bez zgody Prezydenta nowe ustawy nie mogą jednak zostać wprowadzone.

Minister Marie Bjerre zwróciła się z prośbą do strony polskiej o przedstawienie planów związanych z nadchodzącą prezydencją w Radzie UE. Jednocześnie stwierdziła, że Polska jako kraj, wobec którego zdecydowano o zakończeniu procedury z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, może stanowić inspirację dla innych krajów przeżywających kryzys praworządności i demokracji.

Zarówno strona polska, jak i duńska zgodziły się co do roli, jaką społeczeństwo obywatelskie może odgrywać na rzecz ochrony praworządności.

Podejmowane przez obecny rząd reformy mają m.in. wprowadzić orzeczenia europejskich trybunałów do polskiego systemu prawnego. Proces przywracania praworządności obejmuje również odbudowę zaufania instytucji międzynarodowych i europejskich wobec Polski jako państwa członkowskiego.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}