Spotkanie wiceministra sprawiedliwości z przedstawicielami Zarządu Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej
13.03.2024
Ułatwienia legislacyjne dla polskich przedsiębiorców, potencjalna współpraca pomiędzy resortem sprawiedliwości a reprezentantami biznesu przy tworzeniu prawa gospodarczego oraz wzmocnienie konkurencyjności polskich firm na rynku międzynarodowym – to najważniejsze tematy dzisiejszego (13 marca br.) spotkania Sekretarza Stanu w MS Arkadiusza Myrchy z przedstawicielami Zarządu Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej oraz przedsiębiorstw zrzeszonych w Izbie.
Wiceminister sprawiedliwości podkreślił, że kierownictwo resortu jest otwarte na merytoryczny dialog z przedstawicielami środowiska biznesowego. Zaznaczył, że wszelkie rozwiązania legislacyjne, które bezpośrednio wpłyną na przedsiębiorców, powinny zostać poddane gruntownym konsultacjom. Sprawne funkcjonowanie polskiej gospodarki w dużej mierze zależy bowiem od skutecznych rozwiązań prawnych, które dla polskich firm i przedsiębiorców stanowią ważne ramy funkcjonowania.
Na spotkaniu wiceminister sprawiedliwości zarysował kierunki działań resortu w zakresie prawa gospodarczego, które w najbliższym czasie zostaną podjęte. Zaliczają się do nich m.in. digitalizacja postępowań sądowych, uregulowanie postępowań frankowych, przygotowanie ustawy o biegłych oraz reforma postępowania upadłościowego.
– Kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości uczestniczy w spotkaniach ze środowiskami przedsiębiorców i pracodawców oraz bierze udział w międzynarodowych konferencjach poświęconych prawu gospodarczemu. Staramy się czerpać wzorce ze sprawdzonych rozwiązań – powiedział wiceminister Arkadiusz Myrcha. Przypomniał, że w zeszłym tygodniu Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar spotkał się z organizacją Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, żeby omówić znaczenie przywracania praworządności dla funkcjonowania biznesu w Polsce.
Brytyjsko-Polska Izba Handlowa (British Polish Chamber of Commerce, BPPC) od ponad trzydziestu lat promuje współpracę gospodarczą między Polską a Wielką Brytanią. Działalność BPPC ułatwia polskim firmom wejście na rynek brytyjski oraz pozwala im znaleźć partnerów biznesowych. Jak zaznaczyli obecni na spotkaniu reprezentanci organizacji, gospodarcze relacje polsko-brytyjskie mają duży potencjał rozwoju, a firmy z Wielkiej Brytanii są niezmiennie zainteresowane inwestycjami w Polsce.
Wiceminister Arkadiusz Myrcha wysłuchał postulatów przedstawicieli Zarządu BPPC i zrzeszonych w niej przedsiębiorstw. Odnosiły się one do m.in. potrzeby konsultacji społecznych pomiędzy władzą wykonawczą a środowiskiem biznesu, dostosowania prawa do obowiązujących realiów oraz stabilizacji rynku pożyczkowego. Obie strony zgodnie stwierdziły, że relacje pomiędzy rządem a biznesem powinny opierać się na transparentności i przejrzystości. Jasno sformułowane i przejrzyste przepisy sprzyjają bowiem rozwojowi polskiej gospodarki oraz zdrowej konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości