Spotkanie Wiceministry Sprawiedliwości Marii Ejchart z przedstawicielami Banku Światowego
15.10.2024
Wiceministra Sprawiedliwości Maria Ejchart spotkała się z delegacją Banku Światowego, której przewodniczył Alessio Zanelli. Tematem spotkania (15.10.2024 r.) była nowa metodologia statystyczna Banku Światowego, Business Ready (B-READY), która zostanie zastosowana do opracowania raportu pod tą samą nazwą.
Ministerstwo Sprawiedliwości, jak zapewniła wiceministra, jest gotowe do współpracy w zakresie dostarczania danych statystycznych niezbędnych do opracowania Raportu Business Ready.
Raport Business Ready (B-READY) 2024 ocenia przepisy prawne i usługi publiczne, z których korzystają przedsiębiorstwa. Dane będą gromadzone za pomocą kwestionariuszy, w których respondenci ocenią wartość poszczególnych wskaźników.
Informacje dotyczące działalności gospodarczej gromadzi centralny, w pełni zinformatyzowany Krajowy Rejestr Sądowy (KRS). KRS działa m.in. na podstawie ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego. Rejestr prowadzony jest przez sądy rejestrowe (27 sądów), znajdujące się we wszystkich miastach wymienionych jako przedmiot badania.
W rejestrze przedsiębiorców zarejestrowanych jest ok. 720 tys. podmiotów, w tym ok. 594 tys. spółek z ograniczoną działalnością. 90% spółek składających wniosek w trybie S-24 rejestruje się w ciągu 7 dni.
Rejestr przedsiębiorców KRS jest w całości rejestrem teleinformatycznym. Jakość przetwarzania i ochrony danych przechowywanych w KRS jest stale monitorowana. Przedsiębiorca korzysta z dostępnych w Internecie narzędzi umożliwiających złożenie wniosku, odebranie korespondencji z sądu rejestrowego, złożenie innych pism procesowych, w tym środków zaskarżenia od orzeczeń sądu rejestrowego. Akta rejestrowe w postępowaniu sądowym o wpis do KRS są przechowywane i udostępniane w postaci elektronicznej w Repozytorium Akt Rejestrowych.
KRS wymienia informację z rejestrami PESEL (Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności), REGON (Krajowy Rejestr Urzędowy Podmiotów Gospodarki Narodowej), TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju), CREWAN (Centralne Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych) oraz CRP-KEP (Centralny Rejestr Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników).
Także proces podnoszenia jakości przepisów dotyczących rozpoczynania działalności gospodarczej jest stałym przedmiotem analizy. Ocena jakości przepisów dotyczących rozpoczynania działalności gospodarczej będzie przedmiotem oceny projektu Bussiness Ready.