Spotkanie Wiceministry Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz i Specjalnej Przedstawicielki Sekretarza Generalnego ONZ ds. przemocy wobec dzieci Najat Maalli M’jid
29.01.2025
W Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się spotkanie Wiceministry Sprawiedliwości Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz i Specjalnej Przedstawicielki Sekretarza Generalnego ONZ ds. przemocy wobec dzieci Najat Maalli M’jid. Podczas spotkania omówiono kwestię bezpieczeństwa dzieci oraz działania krajowe i międzynarodowe na rzecz zwiększenia ochrony praw najmłodszych.
– Przemoc wobec dzieci w Polsce to przerażające zjawisko społeczne, z którym walczymy, ale także indywidualne historie, które mają imię. Najbardziej znane imię, które nam wszystkim błyskawicznie przychodzi do głowy, to oczywiście imię 8-letniego Kamilka – podkreśliła wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz podczas dzisiejszego (29 stycznia br.) briefingu prasowego, który odbył się po spotkaniu.
Specjalna Przedstawicielka Sekretarza Generalnego ONZ ds. przemocy wobec dzieci Najat Maalli M’jid oceniła, że w Polsce działa wiele instytucji i osób zaangażowanych w ochronę dzieci. – Polska odgrywa istotną i aktywną rolę w globalnych działaniach na rzecz praw dzieci. Dba o to, by ich prawa były uwzględniane w działaniach międzynarodowych – stwierdziła.
Jak podkreśliła wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, na państwie spoczywa odpowiedzialność za system, który maksymalnie minimalizuje przemoc wobec dzieci. Przedstawiła sześciopunktowy system działania Ministerstwa Sprawiedliwości, na którym opiera się ochron dzieci przed przemocą. – Pierwszym punktem planu jest zespół do spraw analizy zdarzeń, w których dziecko poniosło śmierć lub doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – wymieniła wiceministra. Zespół działa przy Ministerstwie Sprawiedliwości od zeszłego roku. Składa się z siedmiu ekspertów, których pracami kieruje przewodniczący, adwokat Grzegorz Wrona. Raport z analizą zostanie przedstawiony za kilka tygodni.
Kolejne punkty ochrony dzieci przed przemocą to monitorowanie losów najmłodszych, wsparcie sędziów rodzinnych poprzez wprowadzenie możliwości orzekania przez asesorów, deeskalacja konfliktów między rodzicami w trosce o dobro dzieci, reforma Opiniodawczych Sądowych Specjalistów w Sprawach Rodzinnych. System zakłada również wprowadzenie przepisów wykonawczych dotyczących wykonywania postanowień sądu rodzinnego, a także wytycznych dla kuratorów, którzy są niezwykle istotnym ogniwem w ochronie praw dzieci.