Spotkanie wiceministry Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz poświęcone zmianom w sądownictwie rodzinnym
29.02.2024
- Wierzę, że wspólnie wprowadzimy pozytywne, trwałe i kompleksowe zmiany w prawie i sądownictwie rodzinnym – powiedziała wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz podczas dzisiejszego (29 lutego br.) spotkania w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz nadzoruje w resorcie m.in. Departament Spraw Rodzinnych i Nieletnich.
Czwartkowe spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości zainaugurowało rozmowy na temat zmian w sądownictwie rodzinnym i opiekuńczym.
– Legislacyjne i praktyczne przekształcenia systemowe są niezbędne – oceniła wiceministra i zapowiedziała, że zostaną im poświęcone kolejne rozmowy z ekspertami organizowane przez resort.
Wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz i wiceminister Dariusz Mazur zapoznali się z postulatami uczestników spotkania. Wysłuchali propozycji, które należy wdrożyć w systemie prawnym, by skuteczniej mógł służyć ludziom.
– Kierownictwu resortu zależy na wzmocnieniu sądownictwa rodzinnego. Chcemy, by sędziom rodzinnym łatwiej było wykonywać obowiązki, a osoby najwrażliwsze, czyli dzieci, jak najszybciej otrzymały niezbędną pomoc prawną – podkreśliła wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Dodała, że zostanie powołana Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego, która zreformuje tę dziedzinę prawa.
W spotkaniu wzięli m.in. udział: Ewa Ważny, prezeska Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce, SSO w Gdańsku; Anna Begier, przedstawiciel Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA”, SSR we Wrześni; Dorota Łopalewska, przedstawiciel Stowarzyszenia Sędziów „THEMIS”, SSR dla Łodzi
- Widzewa w Łodzi; Barbara Trokowska-Stempnik przedstawiciel Stowarzyszenia Absolwentów i Aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury „VOTUM”, SSR w Toruniu; Jacek Ignaczewski, SSR w Olsztynie; Monika Czajka, SSR dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie; Jerzy Słyk, Kierownik Sekcji Prawa Rodzinnego w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości; Maciej Domański, Instytut Wymiaru Sprawiedliwości; Natalia Protoklitow-Lach, kierownik I Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów w Krakowie; Jakub Ciulkin, kierownik OZSS w Radomiu; Pani Karolina Sosinka Prezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych Pro Familia Sedzia Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie.
Ministerstwo Sprawiedliwości na spotkaniu reprezentowali również: prof. Marek Konopczyński, Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Nieletnich; Beata Turek, Dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich; Agnieszka Tomczewska, Zastępca Dyrektora DSRiN; Katarzyna Świeboda-Miśkiewicz, Zastępca Dyrektora DSRiN; Aneta Matosek-Kozdój, Naczelnik Wydziału Wsparcia Rodziny oraz Sądownictwa Rodzinnego i Nieletnich; Justyna Baduchowska, główny specjalista sędzia w Wydziale V oraz Hanna Domagała, wizytator ds. opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów.
Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje liczne działania zmierzające do poprawy funkcjonowania sądownictwa rodzinnego. Wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz spotkała się 27 lutego br. z przedstawicielami organizacji chroniących dzieci przed przemocą. Spotkanie poświęcono tzw. ustawie Kamilka, czyli nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która weszła w życie 15 lutego br. Wprowadzone przez nią przepisy nakładają obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich we wszystkich placówkach, które pracują z dziećmi. Omówiono również prawne obszary ochrony najmłodszych, które należy rozwijać. Jednym z priorytetów jest doprowadzenie do sytuacji, by procedury i instytucje mające chronić dzieci, nie działały fikcyjnie. Natomiast 28 lutego br. wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz rozmawiała z przedstawicielami placówek dyplomatycznych o wprowadzeniu zmian systemowych w międzynarodowych sporach rodzinnych.
Przy Ministerstwie Sprawiedliwości działa Zespół ds. Ochrony Małoletnich, który zajmuje się wprowadzaniem nowych standardów na rzecz ochrony dzieci przed przemocą. W jego skład wchodzą eksperci, przedstawiciele innych ministerstw, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych oraz samorządu terytorialnego. Do jego zadań należy przygotowywanie wytycznych, które posłużą do opracowania standardów ochrony dzieci.
W ramach zespołu pracuje jedenaście grup roboczych, które kończą opracowywać przykładowe standardy dla placówek, w których przebywają małoletni, np. żłobki, przedszkola, szkoły, obiekty turystyczne, świetlice. Standardy mają stworzyć bezpieczne środowisko wszędzie, gdzie przebywają dzieci.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości