W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu

22.07.2024

W siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości szef resortu Adam Bodnar spotkał się 22.07.2024 r. z przedstawicielami Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu

Spotkanie otworzył Minister Adam Bodnar, który przypomniał dotychczasową współpracę ze Stowarzyszeniem SBB i działania na rzecz konsumentów zmagających się z kredytami frankowymi, które podejmował jako Rzecznik Praw Obywatelskich.

Minister podkreślił ogrom pracy wykonanej przez Stowarzyszenie SBB oraz wieloletnią walkę Stowarzyszenia na rzecz praw konsumentów.

Prezes Stowarzyszenia SBB Arkadiusz Szcześniak podkreślił, że spór prawny dotyczący „frankowiczów” trwa od dekady i dotyczy blisko dwóch milionów konsumentów. Choć Stowarzyszenie SBB udziela szerokiego wsparcia nie tylko „frankowiczom”, nie posiada zasobów i wsparcia finansowego, które umożliwiałoby podejmowanie działań w skali, jakiej oczekuje tego rynek. Palącą koniecznością jest więc zapewnienia wsparcia finansowego organizacjom konsumenckim z funduszy publicznych. Prezes Szcześniak omówił również problemy, z jakimi zmagają się konsumenci, którzy zawarli umowę o kredyt frankowy z Getin Nobel Bank.

Pełnomocniczka Ministra do Spraw Ochrony Praw Konsumenta, dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska, przedstawiła działania podejmowane w resorcie, wymierzone w walkę z nadmiernym obciążeniem sądów sprawami frankowymi, z jednoczesnym poszanowaniem prawa do sądu.

Odniosła się do:

- systemowego wsparcia procesu zawierania ugód, podejmowanego we współpracy z UOKiK, UKNF, Rzecznikiem Finansowym i MF,

- rozmów prowadzonych z Ministerstwem Finansów o możliwości dofinansowania organizacji konsumenckich,

- wzmacniania sądów na poziomie kadrowym, poprzez zwiększanie liczby asystentów w wydziałach rozstrzygających sprawy frankowe,

- prac nad zmianami legislacyjnymi, zmierzającymi do przyśpieszenia procesów frankowych, podejmowanymi w ramach Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego,

- projektów pilotażowych oraz prac nad digitalizacją akt,

- planów wzmocnienia merytorycznego sądów, poprzez projekt stworzenie bazy tezowanego orzecznictwa TSUE, realizowany z Instytutem Wymiaru Sprawiedliwości, oraz organizację szkoleń i konferencji dla sędziów.

Dyskutowano o problemach wynikających z kredytów frankowych, w tym o potrzebie zapewnienia konsumentom prawa do sądu, potrzebie usprawnienia postępowania sądowego w sprawach frankowych i działaniach podejmowanych w tym zakresie przez Ministerstwo.

Trybunał Sprawiedliwości UE oraz sądy krajowe wypracowały jasny standard orzeczniczy dla niemal wszystkich spornych zagadnień pojawiających się w sprawach frankowych. Zdaniem Stowarzyszenia, w procesie zawierania ugód konsumenci wciąż nie są właściwie informowani przez banki o konsekwencjach zawarcia ugody. Sprawy frankowe trwają zdecydowanie zbyt długo, co dotyczy w szczególności postępowań grupowych. Konsumenci, którzy zawarli umowy z bankiem, który został postawiony w stan upadłości, znajdują się natomiast w szczególnie trudnej sytuacji.

{"register":{"columns":[]}}