W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sprawiedliwość dla Dzieci Uchodźczych: Ogólnokrajowa Konferencja w Lublinie

06.12.2024

W Lublinie odbyła się dwudniowa ogólnokrajowa konferencja pt. „Przemoc wobec dzieci z doświadczeniem uchodźczym – przyczyny, zapobieganie, reagowanie”, na której Ministerstwo Sprawiedliwości reprezentowała wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Sprawiedliwość dla Dzieci Uchodźczych: Ogólnokrajowa Konferencja w Lublinie

Spotkanie było kluczowym elementem drugiego roku partnerstwa pomiędzy UNICEF, Ministerstwem Sprawiedliwości, Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury oraz Instytutem Ekspertyz Sądowych.

W konferencji, która odbyła się w Lublinie (5 i 6 grudnia br.) uczestniczyli przedstawiciele ministerstw, władz centralnych, wymiaru sprawiedliwości oraz organizacji międzynarodowych i pozarządowych. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: Wiceministra Sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury - prof. Piotr Girdwoyń oraz Zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka - Adam Chmura.

– W Ministerstwie Sprawiedliwości odpowiadam za opracowanie i wdrożenie mechanizmów ochrony dzieci przed przemocą. Moja odpowiedzialność obejmuje wszystkie dzieci – zarówno obywateli Polski, jak i dzieci, które nie posiadają obywatelstwa żadnego państwa, oraz dzieci będące obywatelami innych krajów – podkreślała w swoim wystąpieniu ministra Rudzińska-Bluszcz. – Dziś rozmawiamy o grupie szczególnie wrażliwej, a właściwie podwójnie wrażliwej – nie tylko dlatego, że są to dzieci, ale również z uwagi na to, że mają one doświadczenie uchodźcze – dodała wiceszefowa resortu, podkreślając, że przy podejmowaniu decyzji dotyczących ochrony dzieci należy kierować się przede wszystkim dobrem dziecka oraz działać w ramach współpracy międzyinstytucjonalnej.

Dostosowanie Wymiaru Sprawiedliwości do potrzeb dzieci

Uczestnicy dyskutowali o potrzebie adaptacji systemu sprawiedliwości tak, by lepiej odpowiadał na specyficzne potrzeby dzieci, szczególnie tych, które doświadczyły konfliktów zbrojnych i przesiedlenia. Najmłodsi dotknięci takim problemami są bardziej narażeni na zjawiska przemocy, nadużyć, handlu ludźmi oraz wykorzystywania.

Współpraca międzyinstytucjonalna

Eksperci poruszyli także temat konieczności zacieśnienia współpracy między instytucjami, aby skuteczniej chronić prawa najmłodszych, zwłaszcza dzieci uchodźców. Zaprezentowano również najlepsze praktyki w zakresie wdrażania standardów ochrony oraz uwzględniania perspektywy dzieci w procesach prawnych.

Szkolenia i wsparcie dla profesjonalistów

UNICEF oraz Ministerstwo Sprawiedliwości skoncentrowały się na ułatwieniu dzieciom dostępu do wymiaru sprawiedliwości - organizując szkolenia i podejmując inicjatywy mające na celu ochronę praw i interesów najmłodszych. W ramach tych działań dotychczas przeszkolono ponad 5000 profesjonalistów, w tym sędziów, prokuratorów, prawników i urzędników sądowych, w zakresie prowadzenia spraw dotyczących najmłodszych, takich jak przemoc domowa, migracja czy handel ludźmi.

Plany na przyszłość

UNICEF, we współpracy z resortem sprawiedliwości, wdroży projekt finansowany przez Unię Europejską „Wzmocnienie odpowiedzi na przemoc wobec dzieci”. Zakłada on stworzenie multidyscyplinarnych centrów wsparcia dla dzieci-ofiar przemocy, co ma na celu zapewnienie im bezpieczniejszego i bardziej sprawiedliwego środowiska.

Jednocześnie będą kontynuowane działania mające na celu wdrażanie projektów zwiększających ochronę praw dzieci. Planowane są m.in. kolejne szkolenia oraz rozwój nowych centrów wsparcia, które będą funkcjonować na terenie całego kraju.

Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że wymiar sprawiedliwości musi być bardziej dostępny i odpowiednio dostosowany do potrzeb dzieci, szczególnie tych znajdujących się w trudnej sytuacji jako uchodźcy. W tym celu konieczne jest m.in. zwiększenie współpracy między instytucjami oraz kontynuacja szkoleń dla ekspertów, aby skutecznie reagować na przypadki przemocy i nadużyć wobec najmłodszych.

{"register":{"columns":[]}}