W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sukces programu „Praca dla więźniów” inspiracją dla Macedonii

14.03.2018

Zabiegająca o członkostwo w Unii Europejskiej i NATO Macedonia chce korzystać z doświadczeń związanych z reformami, które realizuje polskie Ministerstwo Sprawiedliwości. Przedstawiciele Ministerstwa zaprezentowali w Skopje m.in. świetne efekty programu „Praca dla więźniów”.

Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości na konferencji w Skopje

Delegacja Ministerstwa Sprawiedliwości  wzięła w poniedziałek (12 marca) udział w międzyrządowych konsultacjach dotyczących starań Macedonii o przystąpienie do Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Spotkanie odbyło się w ramach wizyty w Skopje Ministra Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza. Ministerstwo Sprawiedliwości  reprezentowali sędzia Paweł Jaros, sędzia Paweł Kaczor oraz Maciej Lis z Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka,  a także płk Andrzej Leńczuk  z Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

Jednym z poruszanych tematów był  program „Praca dla więźniów”, który jest projektem bez precedensu w historii polskiego więziennictwa. W ciągu niespełna dwóch  lat zatrudnienie skazanych  w Polsce zwiększyło się o prawie 12 tysięcy osadzonych, a wskaźnik powszechności zatrudnienia więźniów przekroczył niespotykaną wcześniej wartość 52 proc. Obecnie pracuje ponad 35,5 tys. osób pozbawionych wolności . Nigdy w historii III RP nie pracowało tylu skazanych.

Skuteczność polskiej reformy systemu zatrudnienia skazanych wywarła duże wrażenie na gospodarzach konferencji. Macedończycy byli też zainteresowani  reformą Krajowej Rady Sądownictwa, a także regułami funkcjonowania polskich sądów.

Członkowie delegacji macedońskiego Ministerstwa Sprawiedliwości  wyrazili również chęć współpracy z polskim Ministerstwem Sprawiedliwości w zakresie przestrzegania i ochrony praw dzieci. Zapewnili, że dyskusja z polskimi ekspertami pomoże im w procesie dalszego dostosowania prawa Macedonii do standardów Unii Europejskiej. Rozmowy mają być kontynuowane. 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
24.09.2018 14:05 Kacper Szczepaniak
Pierwsza publikacja:
24.09.2018 14:05 Kacper Szczepaniak
{"register":{"columns":[]}}