Święto Służby Więziennej
28.06.2024
W piątek (28.06.2024), na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się Centralne Obchody Święta Służby Więziennej z udziałem Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara oraz Wiceministry Sprawiedliwości Marii Ejchart.
– Jesteście formacją szczególną, tworzycie niedostrzegalny, ale bardzo ważny i niezbędny filar systemu wymiaru sprawiedliwości i praworządności w Polsce. To jest powód do dumy i szacunku – zwrócił się do funkcjonariuszy Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. koncelebrowaną z udziałem kapelanów więziennych, której przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, ordynariusz Polowy Wojska Polskiego. Eucharystia była sprawowana w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej.
Wcześniej delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego, w Kaplicy Katyńskiej Katedry Polowej WP oraz przed tablicą In Memoriam w gmachu Centralnego Zarządu Służby Więziennictwa.
Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto – te słowa historyka Władysława Bartoszewskiego przywołał Dyrektor Generalny Służby Więziennej dr Andrzej Pecka, podkreślając, że odnoszą się one do każdego człowieka – tak skazanych, jak i funkcjonariuszy.
– Od naszej postawy, zaangażowania, empatii, zależy, jak będzie wyglądała przyszłość skazanych, jakie pomysły będą mieli po opuszczeniu więzienia, czy będą chcieli żyć uczciwie. Dziś wszystkim więziennikom należą się podziękowania za oddaną służbę i to, że są wierni słowom roty ślubowania.
Podczas uroczystości pośmiertnie uhonorowano osoby szczególnie zasłużone dla polskiego więziennictwa, którym Minister Sprawiedliwości nadał złotą odznakę „Za zasługi dla więziennictwa”.
Wyróżnieni zostali:
Władysław Chmieloch;
Józef Czerniak;
Szczepan Donotek;
Grzegorz Froń;
Rajmund Jaszczewski;
ks. Jerzy Łotocki;
ks. Klemens Malinowski;
Kazimierz Eugeniusz Molski;
Ernest Nowakowski;
Antoni Rękawek;
ks. Bolesław Stefański;
Alfred Surmiński;
Jerzy Wilski;
Stanisław Żołnierczyk.
W imieniu uhonorowanych odznaczenia odebrały ich rodziny lub przedstawiciele.
Kulminacyjnym punktem obchodów była promocja na pierwszy stopień oficerski – podporucznika – 379 funkcjonariuszy, absolwentów uczelni Służby Więziennej. Do Warszawy przyjechała część z nich.
– Wasza służba jest ciężka, często niebezpieczna. Każdego dnia pokazujecie, na czym polega praworządność, uczciwość, profesjonalizm, najwyższe standardy etyczne oraz integralność zawodowa – zwrócił się do zebranych minister Bodnar.
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza stały poczty sztandarowe reprezentujące okręgowe inspektoraty i ośrodki szkolenia Służby Więziennej, poczet Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, poczet Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa oraz poczty: Wojsk Obrony Terytorialnej, Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Marszałkowskiej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Miejskiej miasta stołecznego Warszawy, Straży Ochrony Kolei.
W uroczystościach wzięli udział również przedstawicieli organizacji międzynarodowych działających na rzecz praw człowieka oraz więziennicy z Ukrainy i Norwegii. Święto zakończyła defilada pododdziałów SW.
Dziś polska Służba Więzienna funkcjonuje na podstawie ustawy o Służbie Więziennej z 9 kwietnia 2010 r. W Polsce jest 39 aresztów śledczych i 64 zakłady karne. Kadra liczy ponad 28 tys. funkcjonariuszy i pracowników.