W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Święto Służby Więziennej - 102. rocznica powołania formacji

08.02.2021

- Należy się Państwu uznanie i szacunek za trud codziennej, wymagającej pracy. Jesteście gwarantem bezpieczeństwa obywateli. Bierzecie na siebie dużą odpowiedzialność i ryzyko związane z osobistym bezpieczeństwem – podkreślił Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszych (8 lutego br.) obchodów Święta Służby Więziennej.

Święto SW

W samo południe nadzorujący Służbę Więzienną wiceminister sprawiedliwości Michał Woś i dyrektor generalny SW gen. Jacek Kitliński złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie wiązanki pod pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ofiar Tragedii Smoleńskiej i Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Ta część ceremonii odbyła się w asyście honorowej funkcjonariuszy Kompanii Reprezentacyjnej Służby Więziennej.

Wyróżnieni za służbę

Dalsza część uroczystości miała miejsce w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości. Minister Zbigniew Ziobro wręczył siedmiu funkcjonariuszom akty nadania wyższego stopnia służbowego, a trzy osoby uhonorował odznakami resortowymi „Za zasługi w pracy penitencjarnej”. Wśród nich był Henryk Rybiński, jeden z najznamienitszych warszawskich rzemieślników i płatnerzy, który złożył na ręce ministra sprawiedliwości replikę szabli wykonanej dla śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

– Niech szabla z dewizą Bóg, Honor, Ojczyzna będzie wręczana godnym osobom i wskazaniem dla pełniących służbę – powiedział Henryk Rybiński.

Minister Zbigniew Ziobro uroczyście przekazał szablę gen. Jackowi Kitlińskiemu, by służyła do sprawowania ceremoniału Służby Więziennej. Jeżeli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli to już podczas najbliższej promocji oficerskiej posłuży ona do symbolicznego promowania funkcjonariuszy na oficerów Służby Więziennej.

Ważna formacja

Michał Woś zwrócił uwagę na efekty pracy funkcjonariuszy podczas epidemii COVID-19.

– Służba Więzienna bardzo dobrze radzi sobie z nadzwyczajną sytuacją pandemiczną w kraju. Wśród osadzonych tylko cztery setne procenta zaraziło się koronawirusem. W Czechach jest stukrotnie więcej chorych – mówił wiceminister. Ocenił, że te liczby najlepiej oddają skalę zaangażowania Służby Więziennej w swoją pracę.

Poprzez system wideokonferencji, w uroczystości wzięli udział dyrektorzy okręgowi Służby Więziennej oraz komendanci ośrodków szkolenia.

Gen. Jacek Kitliński dziękował za działania ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości na rzecz formacji. Podkreślił m.in. wprowadzenie pierwszej w historii ustawy modernizacyjnej dla Służby Więziennej. Złożył funkcjonariuszom życzenia zdrowia i wytrwałości.

Służba Więzienna to trzecia pod względem wielkości formacja mundurowa w Polsce. Jej funkcjonariusze codziennie czuwają nad bezpieczeństwem obywateli, chroniąc społeczeństwo przed sprawcami przestępstw. Każdego dnia za murami więzień, z determinacją i poświęceniem, realizują trudne zadania służbowe. Pamiętając o swojej tożsamości, tradycji i historii,  Służba Więzienna angażuje się też w szereg inicjatyw patriotycznych.  Kompania reprezentacyjna Służby Więziennej bierze udział w uroczystościach upamiętniających najważniejsze wydarzenia w historii państwa polskiego.

Ponad wiek w służbie Polsce

Na początku lutego 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekrety o zorganizowaniu „Okręgowych Dyrekcji Więziennych” oraz w sprawie „Tymczasowych Przepisów Więziennych”. Były to jedne z pierwszych aktów prawnych wydanych w odrodzonej Polsce. Na ich podstawie utworzono Straż Więzienną, na której tradycji opiera się dzisiejsza Służba Więzienna.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}