W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Tak powstawała Niepodległa” – nowa wystawa przed budynkiem Ministerstwa Sprawiedliwości

07.11.2019

Od 6 listopada na ogrodzeniu przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości oglądać można przygotowaną przez Biuro Programu „Niepodległa” wystawę poświęconą procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II Rzeczypospolitej. „Tak powstawała Niepodległa” to jedno z przedsięwzięć poświęconych uczczeniu setnej rocznicy niepodległości Polski.

wystawa1

Ekspozycja przedstawia wysiłki Polaków, które doprowadziły do odzyskania przez nasz kraj niepodległości oraz wielkie osiągnięcia II Rzeczypospolitej. Prezentuje nie tylko walkę o polską tożsamość do 1918 roku, ale również najważniejsze dokonania i sukcesy naszych rodaków okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Nie mogło na niej zabraknąć opisu tworzonej od podstaw administracji i samorządności w pierwszych latach niepodległości, systemu edukacji, a także – m.in. - modelu opieki zdrowotnej oraz wielkich inwestycji gospodarczych. Na wystawie przypominamy o systemie kas chorych, ubezpieczeniach dla robotników czy inicjatywach filantropijnych, ale i walce z analfabetyzmem (na terenach zaboru rosyjskiego ok. 60 proc. mieszkańców nie potrafiło czytać) czy rewolucyjnym wówczas powszechnym obowiązku bezpłatnej edukacji.

Na prezentowanych planszach znalazło się także miejsce dla prezentacji dokonań artystycznych II RP – pięknych, nowoczesnych mebli, dekoracyjnych kilimów oraz ówczesnej mody i dzieł sztuki. Można także przypomnieć sobie sylwetki przedwojennych gwiazd kina i piosenki oraz poczytać o tym, jak szturmem zdobyło serca Polaków radio. Działalność patriotyczna i proniepodległościowa to bowiem nie tylko zbrojny bój czy przelewanie krwi, lecz także tworzenie polskiej kultury i budowa gospodarczego dobrobytu państwa.

Autorami prezentowanych plansz są dr Sebastian Adamkiewicz (muzealnik i adiunkt z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi) oraz Anna Bińkowska (Biuro Programu „Niepodległa”), a konsultantem historycznym dr hab. Paweł Grata, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}