Traktat o współpracy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi zwiększa bezpieczeństwo polskich operacji finansowych na Bliskim Wschodzie
24.09.2022
Bezpieczeństwo operacji finansowych, ochrona obywateli polskich i usprawnienie działalności organów ścigania zapewnia traktat zawarty między Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowa międzynarodowa staje się gwarantem naszych interesów na Bliskich Wschodzie i jest wynikiem kilkuletnich negocjacji.
- To przełomowa umowa i nasz sukces negocjacyjny. Traktat z ZEA wzmacnia pozycję Polski na Bliskim Wschodzie, co jest niezwykle istotne w obecnej sytuacji na świecie - destabilizacji rynku ropy i gazu oraz konieczności uniezależnienia się od importu z Rosji - wskazuje wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
Traktat, który podpisali wiceminister Michał Woś i minister sprawiedliwości Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abdullah bin Sultan bin Awad Al Nuaimi, umożliwia współpracę w zakresie ścigania przestępstw finansowych bez względu na różnice w przepisach podatkowych celnych, dewizowych i innych skarbowych obu państw.
Umowa daje także polskim sądom i prokuraturom podstawy do przekazywania i wykonywania wniosków o pomoc prawną bez konieczności odwoływania się do zasady wzajemności. Umożliwi m.in. obywatelom polskim skazanym w ZEA odbycie kary w Polsce.
W pilnych przypadkach traktat przewiduje możliwość przekazania wniosków prawnych drogą elektroniczną, co usprawni i obniży koszty postępowań.
Ministrowie wskazują także na międzynarodowy polityczny wymiar zawarcia traktatu jako silnego sygnału dążenia państw europejskich do zacieśniania relacji z Bliskim Wschodem w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości