Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli na warsztatach „Przygody z Paragrafem” w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie
30.03.2023
Ministerstwo Sprawiedliwości od lat prowadzi atrakcyjne warsztaty edukacyjno-prawne, adresowane do uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz do uczniów szkół średnich. Na dzisiejsze zajęcia „Przygoda z zawodami prawniczymi" przyjechali ze Stalowej Woli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej.
W warsztatach wziął udział Minister Marcin Warchoł, prokurator oraz sędzia, którzy opowiedzieli m.in. o zagadnieniach związanych z dojściem do zawodu prawniczego oraz praktycznych aspektach tej pracy. Uczniowie dowiedzieli się też jak wygląda dzień pracy sędziego i prokuratora, mogli przymierzyć togę oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Po zakończeniu zajęć uczestnicy zwiedzili budynek Sejmu RP.
„Przygody z Paragrafem”, to warsztaty edukacyjno-prawne skierowane do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych. Poza zajęciami „Przygoda z zawodami prawniczymi” realizowane są też dwa inne bloki tematyczne: „Przygoda z kryminalistyką” oraz „Ile prawa jest w lekturze?”. Celem projektu jest przybliżenie uczniom wiedzy z zakresu kryminologii, zawodów prawniczych, a także wspólne poszukiwanie wątków prawnych w tekstach literackich. Uczestnicy programu wybierają jeden z zaproponowanych warsztatów. Spotkania odbywają się w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości, a jednym z punktów programu jest zwiedzanie Belwederu, Muzeum Wojska Polskiego lub Sejmu RP.
Uczniowie szkół ponadpodstawowych z terenu całej Polski mogą natomiast wziąć udział w programie edukacyjnym „Problemy Prawa? Prosta sprawa!”. Program składa się z części warsztatowej i konkursowej, które realizowane są w dwóch wariantach tematycznych: cywilnym lub karnym. W ramach części warsztatowej uczniowie uczestniczą w bloku trzech lekcji online. Część warsztatowa ma na celu przygotowanie uczestników programu do części konkursowej, czyli samodzielnego opracowania scenariusza rozprawy sądowej na podstawie wylosowanego stanu faktycznego, a następnie zainscenizowania oraz nagrania rozprawy. Autorzy najlepszych prac konkursowych otrzymują nagrody rzeczowe.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości