Uroczystość nadania sztandaru Zakładowi Karnemu w Jaśle
18.10.2022
Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś uczestniczył 17 października br. w uroczystości nadania sztandaru Zakładowi Karnemu w Jaśle oraz jubileuszu 50-lecia istnienia tego zakładu.
W ceremonii wręczenia sztandaru udział wzięli też m.in. poseł Maria Kurowska, senator Alicja Zając oraz Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński i biskup senior Kazimierz Górny, a także burmistrz Jasła Ryszard Pabian.
- „Służba Więzienna w służbie Rzeczypospolitej” - to hasło jest umieszczone na wszystkich sztandarach SW. Jak mówił w homilii Jego Ekscelencja ksiądz biskup, praca funkcjonariuszy Służby Więziennej jest szczególną służbą. Służbą drugiemu człowiekowi, która - w myśl patrona SW Świętego Pawła - wymaga, by w Szawłach widzieć Pawła – powiedział wiceminister Michał Woś w czasie uroczystości.
- Nie ma ważniejszej metody resocjalizacji jak praca. Dzięki pracy można spłacać długi i alimenty. Blisko 90 procent skazanych pracuje. Dziękuję za to serdecznie Państwu. Dziękuję za wielki wysiłek także kierownictwu Służby Więziennej – dodał.
Gen. Jacek Kitliński zaznaczył, że 17 października br. przejdzie do historii Zakładu Karnego w Jaśle jako data nadania najważniejszego symbolu, jakim jest dla jednostki penitencjarnej sztandar.
- Rangę tej najważniejszej chorągwi wyrażają słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Sztandar jest widocznym znakiem uzewnętrzniającym nam nasze obowiązki względem tego, czemu służymy” – mówił Dyrektor Generalny Służby Więziennej.
Poświęcony sztandar został przekazany z rąk Wiceministra Michała Wosia na ręce dyrektora tutejszej jednostki ppłk Jacka Paśko, a następnie przeszedł pod opiekę pocztu sztandarowego. W czasie uroczystości w drzewce sztandaru zostały wbite honorowe gwoździe oraz dokonano wpisów do księgi pamiątkowej.
Zwieńczeniem ceremonii był moment wręczenia gościom pamiątkowego medalu z okazji 50- lecie istnienia Zakładu Karnego w Jaśle.
Zakład Karny w Jaśle jest jednostką typu półotwartego. Prowadzi programy resocjalizacyjne sprzyjające przygotowaniu skazanych do readaptacji społecznej, skierowane do grup skazanych odbywających karę po raz pierwszy oraz do młodocianych. Uczy przede wszystkim przeciwdziałania agresji i przemocy, przeciwdziałania uzależnieniom oraz nadużywania alkoholu lub używaniu narkotyków, pomaga w aktywizacji zawodowej.
Rok 2022 jest wyjątkowym rokiem dla ZK w Jaśle nie tylko z racji jubileuszu 50-lecia istnienia jasielskiej jednostki penitencjarnej. W tym roku jednostka rozpoczyna też inwestycję budowy nowego pawilonu mieszkalnego na 250 miejsc i dalszą rozbudowę istniejącej infrastruktury. Docelowo w Zakładzie Karnym w Jaśle będzie blisko 500 miejsc dla osadzonych.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości