W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Chmielowie powstanie nowoczesny zakład karny

30.11.2020

- Rozpoczynamy nowoczesną inwestycję. Powstanie pawilon mieszkalny, dom przejściowy oraz hala produkcyjna. Jesteśmy wzorem dla wielu państw zachodnich w zakresie resocjalizacji i readaptacji osadzonych – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł w Chmielowie na Podkarpaciu, gdzie powstanie najnowocześniejszy w Europie zakład karny dla kobiet.

W Chmielowie powstanie nowoczesny zakład karny

Funkcjonować będzie tu między innymi oddział terapeutyczny dla kobiet uzależnionych od alkoholu. Jednostka będzie nowatorska także dlatego, że w części obiektu nie będzie krat w oknach, mają w nim być przyjazne pokoje do spotkań rodzinnych, część kompleksu nie zostanie również otoczona murem.

W Chmielowie powstanie pierwszy w Polsce dom przejściowy, gdzie kobiety kończące odbywanie kary będą mogły przygotować się do życia na wolności – we współpracy ze służbą kuratorską czy organizacjami pozarządowymi. Koszt inwestycji wyniesie około 50 milionów złotych i zostanie w pokryty z Funduszy Norweskich. Będzie to jeden z pięciu tego typu ośrodków w kraju. Pozostałe powstaną w Kamińsku, Koziegłowach, Sosnowcu i Radomiu.

 – Będą to ośrodki wzorowane na skandynawskiej myśli penitencjarnej – podkreślił Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński.

W nowym kompleksie penitencjarnym w Chmielowie znajdzie się hala produkcyjna, gdzie wykonujące wyrok kobiety znajdą zatrudnienie. Już teraz firmy deklarują współpracę w ramach programu „Praca dla więźniów”.

Chmielów to niewielka miejscowość w gminie Nowa Dęba. Leży przy linii kolejowej Rozwadów-Dębica. Planowana jest też rozbudowa przebiegającej w pobliżu drogi ekspresowej. Ma to znaczenie dla transportu osadzonych tam w przyszłości kobiet oraz możliwości utrzymywania przez nie kontaktów z bliskimi.

Budowa zakładu karnego w tym rejonie pozwoli na wykorzystanie kadry z aresztu w Nisku, który został zamknięty w ubiegłym roku. Będzie też szansą na znalezienie pracy dla innych mieszkańców regionu. W nowym obiekcie zatrudnionych zostanie około 100 osób. Nowoczesny zakład karny oznacza także dodatkowe możliwości rozwoju dla lokalnych firm usługowych i placówek handlowych.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}